RU  UA  EN

Неділя, 28 квітня
  • НБУ:USD 39.35
  • НБУ:EUR 42.00
НБУ:USD  39.35
Суспільство

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Новини

27 квітня

Всі новини

Українські солдати в АТО знаходяться під прицілом "точкової пропаганди" РФ – AP

Тележурналістка Юлія Кирієнко 31 січня переховувалася разом з українськими солдатами і медиками від артилерійських обстрілів в Авдіївці в трьох кілометрів від лінії фронту, коли їхні мобільні телефони почали дзижчати, перекриваючи звуки пострілів. Кожен отримав одне і теж текстове повідомлення: "Українські солдати, ваші тіла знайдуть, коли розтане сніг".

Про це йдеться в матеріалі Associated Press, опублікованому виданням The Washington Post.

Подібні повідомлення українські солдати в зоні АТО отримують регулярно. Загрози і дезінформація є новою формою інформаційної війни, сучасним еквівалентом скидання листівок над полем бою.

"Це точкова пропаганда", - сказала Ненсі Сноу, професор Кіотського університету іноземних досліджень.

Associated Press встановило, що в основному подібні повідомлення розсилалися через спеціальні пристрої, які симулюють вишки мобільного зв'язку (cell site simulators) (прим. ред.: мобільні телефони, які знаходяться поряд з цим пристроєм, сприймають його як справжню вишку зв'язку і підключаються до нього автоматично, що дозволяє, зокрема, надсилати на дані телефони повідомлення). Українські журналісти, проаналізувавши фото, відео та документи, опубліковані в результаті витоків, прийшли до висновку, що зазначене обладнання могло бути поставлено Росією.

Відзначається, що текстові повідомлення пропагандистського характеру українські солдати почали отримувати ще з 2014 року, фактично з самого початку військових дій на Донбасі. Повідомлення в основному містять такі фрази: "Іди, і ти залишишся живий", "Ніхто не хоче, щоб твої діти залишилися сиротами". Також деякі повідомлення замасковані, ніби вони приходять від товаришів по службі. Так, в 2015 році в боях за Дебальцеве українським солдатам приходили повідомлення від нібито товаришів по службі про те, що їх командир дезертирував. В інших серіях послань говорилося, що нібито українські війська знищені. "Ми повинні бігти", - говорилося в повідомленнях.

Про те, що для створення подібних повідомлень використовуються симулятори вишок мобільного зв'язку, сказав і анонімний співробітник одного з найбільших українських операторів мобільного зв'язку. Ця людина знайома з результатами корпоративного розслідування 2014 року. У свою чергу, глава української кіберполіції полковник Сергій Демидюк заявив, що бойовики постійно використовують подібні пристрої.

Українські волонтери InformNapalm у минулому році встановили, що в ОРДЛО знаходиться російська система електронної боротьби РБ-341В "Леєр-3". У 2015 році російське видання "Военное обозрение" писало, що "Леєр-3" обладнаний симулятором вишки мобільного зв'язку, яка вмонтована в безпілотник. Радіус дії пристрою – 6 км, він здатний взаємодіяти одночасно з двома тисячами телефонів.

Колишній аналітик морської піхоти США Хіт Хардман назвав "Леєр-3" "досить імовірним" джерелом фейкових повідомлень, які приходять українським солдатам.

Однак ефективність даних пропагандистських текстів не є однозначною.

"Я не можу сказати, що це мало якийсь вплив на нас. Ми навіть жартували, що вони, мабуть, так бояться нас, що єдине, що вони можуть зробити, - написати нам ці тексти", - сказав колишній український танкіст Роман Чашурин.

У свою чергу, волонтер Світлана Андерйчук, яка часто їздить в зону АТО, сказала, що погрози та знущання іноді можуть сильно діяти на нерви.

"Деякі люди піддаються психологічному впливу. Це відбувається регулярно. Люди дуже втомилися. Ти бачиш, як люди вмирають. А потім стикаєшся з цим (пропагандистськими повідомленнями, - ред.)", - зазначила волонтер.

Як повідомляв "Апостроф", в лютому в РФ заявили про створення військових формувань, які будуть відповідати за пропаганду.