RU  UA  EN

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Суспільство

Новини

22 листопада

21 листопада

20 листопада

19 листопада

Всі новини

Вчені знайшли дерево, якому 10 млн років - воно стало ключем до розгадки таємниці змін клімату

Вчені знайшли зразки деревини, яким близько 10 мільйонів років.

Про це пише advances.sciencemag.

Американські вчені вивчали місцевість Амазонки і Центрального Андського плато. Їм було важливо зрозуміти, як змінився тут клімат. Так як одні експерти кажуть, що тут була посуха, інші впевнені, що було більш волого.

Вчені пишуть, що приблизно 5-10 мільйонів років тому Анди були нижче приблизно в два рази. Їх зростання спровокувало підвищення вологості клімату та збільшення кількості дощів.

Дослідники зібрали зразки дерев, а також відбитки листя і плодів. Таким чином вони виявили залишки дерева, якому близько 10 мільйонів років. Його передбачувана висота - від 29,8 до 34,6 м. Цікаво, що до цього передбачалося, що такі високі дерева не можуть існувати на висоті понад 1100 м над рівнем моря. Але є доведений факт, що дерева тягнуться вгору, коли є теплий клімат. З цього випливає, що клімат в цій місцевості теплішав, а значить дерево могло продовжувати рости.

На це вказує і структура його кори, яка має пористий склад і нечіткість річних кілець, що свідчить на користь вологого, теплого клімату.

Листя дерева були схожі на пальмові і навіть відповідають деяким видам сучасних пальм. За всіма цими ознаками вчені з'ясували, що вид сучасних Анд істотно відрізняється від минулого. Тоді клімат був більш вологим і теплим.

Карта, на якій показано, де були відібрані зразки дерев Фото: advances.sciencemag

Як писав "Апостроф", в російській Арктиці з'явився гігантський кратер в 50 метрів глибиною. Його виявили після масивного вибуху в тундрі. Вчені припустили, що вибух могло викликати накопичення газу метану у вічній мерзлоті.