Археологи з Управління старовини Ізраїлю на городище Бейт-Наттіф біля Єрусалима знайшли сотні керамічних масляних ламп, кам'яних форм для ламп і теракотових статуеток. Знахідки свідчать про існування в цьому місці древньої майстерні з виробництва масляних ламп.
Про це повідомляє видання Sci-news, опублікувавши фото і відео виявлених археологами артефактів.
За словами доктора Беньяміна Сторчана, археолога з Управління старовини Ізраїлю, фігурки і мотиви на лампах з регіону Бейт-Наттіф розповідають історію юдейських пагорбів в період після повстання Бар-Кохби. Про це повстання проти римлян відомо з творів Йосипа Флавія. У той час Бейт-Наттіф був регіональним адміністративним центром, одним з 10 основних міст Юдеї.
"Після провалу повстання Бар-Кохби і захоплення регіону римлянами місцеве єврейське населення юдейських пагорбів сильно скоротилося. У свою чергу, регіон був заселений язичниками. Про це свідчать численні статуетки, виявлені на цьому місці", - говорить археолог.
Втім, деякі керамічні масляні лампи мають прикраси у вигляді традиційних єврейських символів - шофар, курильниця для пахощів і менора з сімома гілками.
"Це свідчить, що єврейське життя продовжувала існувати на юдейських пагорбах навіть після провалу повстання", - сказав доктор Сторчан.
Лампи, виявлені на городище Бейт-Наттіф датуються пізнім римським періодом (3-4 століття н.е.), коли на цій території поширювалося християнство. Це теж знайшло своє відображення в орнаменті на лампах: тут зустрічаються зображення риб, одного з християнських символів того часу.
"Величезна різноманітність ламп і фігурок доводить, що місцеве населення складалося з язичників, християн і євреїв", - підкреслив дослідник.
Як повідомляв "Апостроф", раніше археологи виявили в Єрусалимі залишки давно втраченої візантійської церкви на місці таємної вечері.