RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Новини

22 грудня

21 грудня

Всі новини

Могла дихати повітрям? Вчені знайшли рибу з ніздрями, яка жила 380 млн років тому

Палеонтологам на території сучасної Північної Австралії вдалося натрапити на унікальну знахідку - стародавню рибу, яка мала ніздрі. Можливо, це була перша істота, яка дихала повітрям.

Про це повідомляє видання Haaretz.com.

Читайте також: Бісерні очі та людська посмішка: біля берегів Австралії зловили незвичну акулу

Як пише видання, досі невідомо, коли і чому риби покинули море і як їм це вдалося зробити. Тому виявлена риба Harajicadectes zhumini з ніздрями, можливо, змогла це зробити першою. Як йдеться в новому звіті Journal of Vertebrate Paleontology, вона мешкала в Австралії 380 мільйонів років тому (у час великого переходу риб на сушу), мала плавники, а не ноги, і отвори на голові, які, очевидно, служили вентиляційними отворами.

За словами вчених, Harajicadectes мав велику плоску голову і приблизно 40-50 сантиметрів у довжину. Вчені досліджували зібрані дивні фрагменти істоти майже півстоліття. Вона мала зубасту усмішку, була схожа на жабу. А загалом це був справжній хижак. Такі висновки озвучили палеонтологи - професор Брайан Чу та його колеги з Університету Фліндерса в Аделаїді.

Риба мала дихальні отвори на голові, які очевидно служили вентиляційними отворами. Розташовані між ротом і очима.

"Harajicadectes - одна з багатьох - назвемо їх - перехідних риб, які жили в девоні. Команда називає це "базальним тетрапоморфом" або "тетраподоморфною рибою", що означає, що це все ще риба, яка все ще має риб’ячі плавці, а не кінцівки", - пояснили вчені.

Він був відомий і раніше, але перші екземпляри були в жахливому стані. Новий аналіз його характеристик і його положення в еволюційному дереві базується на відкритті кількох майже повних черепів, а також зчленованих посткраніальних скелетів.

"Дихальця спостерігалися в інших рибоногих молюсків, що жили в той же час, включаючи знаменитого Тіктааліка, у якого вже були ноги! Чому цей особливий? До відкриття Harajicadectes великі дихальця були відомі лише у двох групах тетраподоморфів", - зазначили вони.

Як зазначається в статті 2017 року, здатність дихати повітрям могла виникати незалежно кілька разів, Чу пропонує десятки разів. Здатність існує в різних формах, що свідчить про різне походження. Крім того, очевидно, що перші тварини, які дихали повітрям, були водними.

Нагадаємо, знахідка скам'янілостей віком 30 мільйонів років, пролила світло на походження ехолокації у китів і дельфінів.

  • Вас також може зацікавити:

Вчені виявили на дні Антарктиди невідому науці істоту: ці морські павуки дихають ногами, фото

Розміри вражають всіх: вчені знайшли зуб найбільшої акули в світі

Вчені вперше за 27 років убачили рідкісну рибу з "руками": фото