RU  UA  EN

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Суспільство

Новини

21 листопада

Всі новини

Вчені знайшли голову багатоніжки розміром з авто і поставили крапку у 100-річній суперечці

Вчені знайшли голову істоти, схожої на багатоніжку — найбільшого членистоногого, яке коли-небудь існувало. Знахідка, виявлена завдяки двом добре збереженим скам’янілостям, може бути головою артроплеври, суперечки про існування якої йдуть вже понад 100 років.

Про це повідомляє LiveScience.

Артроплеври жили в лісах поблизу екватора між 346 і 290 мільйонами років тому, під час пізньої палеозойської ери. У насиченій киснем атмосфері того часу ці членистоногі могли вирости до величезних 2,6 метра у довжину та важити понад 45 кілограмів.

Ці членистоногі відомі вченим з 18 століття - понад 100 років, однак вони не знаходили рештків, що могли б дати уявлення про голову цих істот.

"Тепер із готовою головою ви можете побачити нижню щелепу, очі, і ці характеристики можуть допомогти нам зрозуміти позицію цієї істоти в еволюції", - зауважив перший автор дослідження Мікаель Лерітьє, палеонтолог з Університету Клода Бернара Ліона 1 у Франції.

Гігантське членистоноге десятиліттями бентежило палеонтологів. Тіло артроплеври мало характеристики багатоніжки. Але без голови вчені не могли зрозуміти зв’язок цієї істоти з сучасними членистоногими, такими як багатоніжки та сороканіжки.

Хоча ці дві сучасні істоти можуть виглядати схожими, насправді вони розійшлися приблизно 440 мільйонів років тому, задовго до появи артроплеври. Палеонтологи не могли дати відповідь на питання, чи була артроплевра членом групи багатоніжок чи групи багатоніжок. Але після виявлення непошкодженої голови таємниця артроплеври наблизилася до розгадки.

Вченим вдалося знайти скам'янілі голови двох молодих Arthropleura, скам'янілості яких знайшли в скелі на викопній ділянці Монсо-ле-Мін Лагерштетт у Франції. КТ-сканування показало, що істота мала унікальні стебельчасті очі, які виступали збоку голови, вигнуті вусики й невеликі щелепи, як у багатоніжок.

Тож вчені віднесли Arthropleura до сімейства багатоніжок. Щоправда, стебельчасті очі є особливістю, яка не спостерігається ні в багатоніжок, ні в стоніжок.

Вчені вважали, що Arthropleura — наземна тварина, але стебельчасті очі зазвичай зустрічаються у напівводних або повністю водних тварин, таких як ракоподібні. Але дослідники вважають, що оскільки голова належить молодій особині, її очі можуть змінюватися залежно від стадії життя. У молодому віці Arthropleura могла проводити більше часу у воді, перш ніж позбутися стебельчастих очей у дорослому віці.

Нагадаємо, раніше учені виявили нову інформацію щодо незвичайного динозавра Psittacosaurus, у якого була шкіра, як у рептилій та дзьоб, немов у папуги – у ході еволюції він мав одночасно луску та пір'я.