Археологи виявили стародавню гробницю з 11 запечатаними похованнями поблизу легендарного історичного місця Луксор, що в Єгипті. Вони також знайшли в гробниці дивовижну колекцію могил, що свідчить про багатство людей, які та були там поховані.
Про це повідомляє видання Ancient origins.
Гробниця, яка датується Середнім царством (1938–1630 рр. до н. е.), була розкопана в некрополі Південного Асасіфа, з трунами для чоловіків, жінок і дітей. Потенційно це місце могло служити сімейною гробницею для кількох поколінь до 12-ї та початку 13-ї династій.
Знахідки були зроблені спільною археологічною місією єгипетських і американських археологів. Нещодавно виявлена гробниця розташована біля храму Хатшепсут на Західному березі Луксора, і це перша гробниця Середнього царства, виявлена в цьому районі.
«Розкопки першої гробниці Середнього царства в некрополі Південного Асасіфа змінюють його історію, поміщаючи Південний Асасіф у розгалужений фіванський некрополь Середнього царства, — сказала Кетрін Блейкіні, провідний американський археолог, що працює на місці. - Подальше дослідження поховань Середнього царства в некрополі Південного Асасіфа значно прискорить наші поточні дослідження впливу Середнього царства на мистецтво та похоронні ритуали Двадцять п’ятої династії».
Багато з оригінальних дерев'яних трун і лляних обгорток гробниці були знищені давніми повенями, але деякі предмети залишилися недоторканими, в тому числі прикраси з жіночих поховань: це намисто з аметисту з 30 намистинами, а також дві циліндричні агатові намистини та амулет у вигляді голови бегемота.
Також під час розкопок у Південному Асасіфі виявили, зокрема, два мідні дзеркала — одне з ручкою у формі лотоса, а інше — із зображенням Хатхор, богині неба, жінок, родючості та кохання.
«Така майстерність підкреслює культурну та мистецьку витонченість Середнього царства», — заявила Блейкіні.
Інші феноменальні знахідки включають зелено-блакитну фаянсову фігурку богині родючості з усіченими ніжками, прикрашену ювелірними позначками, а також квадратну тацю для жертвоприношень із зображенням голови бика, буханець хліба та інші жертви.
Статуетка прикрашена різноманітними прикрасами та має ромбовидні позначки на ногах і тулубі. Підстрижене волосся жінки пофарбоване в чорний колір, а голова пронизана трьома дірками, призначеними для кріплення «волосся». Майже 4000 намистин, знайдених неподалік, спочатку становили її волосся.
Таця для жертвоприношень має квадратну форму з низьким бортиком і центральним каналом для води, оточеним рельєфами із зображенням жертв. До них відносяться голова бика, ребра, нога, буханець хліба та інші символічні предмети, які, можливо, використовувалися в ритуальному значенні.
Загалом у похованнях виявлено останки 11 осіб. Команда вчених ідентифікувала п’ятьох жінок, двох чоловіків і трьох дітей, причому шість жінок були поховані поряд з могилами.
Більшість прикрас пов’язана з жіночими похованнями, тоді як діти та один із чоловіків були знайдені без поховання. Ще одне напрочуд гарне намисто було виявлено на одному з похованих чоловіків – виріб із 40 фаянсовими кульками, розділеними фаянсовими циліндричними намистинами, з двома циліндричними намистинами сердоліку, що обрамляли амулет у вигляді голови бегемота ззаду.
Як повідомляв "Апостроф", в Ізраїлі знайшли поселення з найдавнішим храмом, якому 5 тисяч років.