Стародавній Єгипет відомий багатьма технологічними та мистецькими досягненнями, будівництвом пірамід і храмів, винайденням системи письма, ієрогліфів, досягненнями в медицині, астрономії та багатьох інших галузях. Одна з областей, якою єгиптяни особливо відомі, це їхня обробка каменю. Особливо суперечливе питання полягає в тому, як стародавні єгиптяни могли різати та просвердлювати твердий граніт, який значно складніше різати, ніж м’які осадові породи - вапняк або пісковик.
Про це пише видання Ancient origins.
Основна версія археологів полягає в тому, що це було зроблено за допомогою мідних, бронзових і дерев’яних інструментів, якими сьогодні єгипетські каменярі ріжуть граніт. Проте інші припускають, що це було зроблено за допомогою більш досконалого обладнання, яке ще належить відкрити. Однак зараз все більше вчених схиляються до того, що примітивних металевих та дерев’яних інструментів, якими користувалися єгипетські каменярі, було достатньо для розрізання граніту.
Інструменти давньоєгипетських каменярів
Перші сучасні західні археологи, які вивчали Стародавній Єгипет у 19 столітті, були переважно джентльменами вищого класу, які не мали досвіду фізичної праці. У результаті вони припустили, що люди того часу мали доступ до більш досконалих інструментів та техніки, наприклад кранів та інших промислових машин.
Пізніше археологи вивчили роботу сучасних єгипетських каменярів і зрозуміли, що вони використовують примітивні інструменти - молотки, мідні та бронзові долота та дерев’яні клини, щоб прорізати граніт, як це було впродовж століть, починаючи з часів фараонів Єгипту.
Давньоєгипетські скульптори виготовляють статую
Сучасне розуміння того, як єгиптяни розрізали граніт, полягає в тому, що вони використовували метод, коли у тріщину в скелі вбивають дерев’яний клин та змочують його водою. Коли вода розширюється, це призводить до розширення тріщини в скелі. Зробивши це, древні єгиптяни продовжували вбивати клин ще далі. Повторне виконання цього в кінцевому підсумку і розколювало камінь на блоки. Подібний процес відбувається постійно в природі через морозне вклинення: вода в тріщинах скель, включаючи граніт та інші породи, замерзає. Замерзання води спричиняє її розширення, що при послідовному замерзанні та таненні спричиняє розширення тріщини. Іноді це може призвести до того, що цілий камінь розколеться на частини. Каменяр, сучасний чи стародавній, використовував би той самий принцип, щоб розрізати гранітні блоки вздовж уже існуючих слабких зон.
Незакінчений єгипетський обеліск в Асуані з отворами, що показують, як буде розколюватися граніт
Таким чином винахідливість у подоланні перешкод є уроком, яке людство має винести з досвіду стародавніх єгиптян, майя, інків та незліченних інших культур у всьому світі, які принесли нам колективну культурну спадщину.
Як повідомляв "Апостроф", вчені заявили, що знайшли під пірамідами Гізи величезне підземне місто, що тягнеться майже на 2 кілометри.