Через побоювання, що поставки заморожених продуктів можуть бути причетними до поширення Covid-19, в китайському портовому місті Гуанчжоу заборонили імпорт замороженого м'яса з "гарячих точок" коронавірусу.
Про це повідомляє Bloomberg.
Холодний комфорт для коронавірусу
Холодильні склади і м'ясопереробні підприємства є ідеальним середовищем для поширення вірусу, оскільки патогену комфортно в холодних і сухих умовах.
"Ми знаємо, що віруси зазвичай виживають після заморожування. Таким чином, теоретично це означає, що інфекція може поширюватися таким шляхом", - сказав Бенджамін Коулінг, керівник відділу епідеміології та біостатистики Гонконзького університету.
Втім, китайські вчені вважають, що ризик не дуже великий. Вірусу необхідно пережити заморожування, а потім розморожування. Він повинен потрапити кому-то в руки, а потім в ніс або рот, і все одно вижити. "Я не думаю, що це буде частий спосіб передачі, але це можливо", - сказав Коулінг.
Головний експерт Китаю з респіраторних захворювань Чжун Наньшань, який консультує Пекін щодо заходів реагування на Covid-19, також повідомив, що вірус з імпортних заморожених продуктів виявляється відносно рідко. "Не будемо перебільшувати", - сказав він.
Китайська обережність
Проте, асоціація холодового ланцюга південного прибережного міста Китаю Гуанчжоу наказала всім компаніям-членам призупинити імпорт замороженого м'яса і морепродуктів з районів, уражених коронавірусом.
Наказ був виданий після того, як місцевий уряд в сусідньому місті Шеньчжень виявив вірус на зразку курячих крилець, імпортованих з Бразилії. Гонконг також призупинив імпорт з цього заводу.
В іншому Китай утримувався від більш широких загальнонаціональних кроків проти імпорту м'яса через те, що його населення залежить від джерел харчування.
Тривожний сигнал з Нової Зеландії
Нова Зеландія спочатку розглядала можливість того, що новий випадок хвороби, який раптово був виявлений минулого тижня після 102 днів відсутності місцевого вірусу, міг бути пов'язаний з холодильною установкою, оскільки перша людина з позитивним результатом тесту працювала на підприємстві "Америкольд" в Окленді .
Але попередні результати екологічних випробувань на заводі спростували припущення, що шлях передачі проходив через охолоджені поверхні матеріалів, що прибувають з-за кордону.
Можливо, але малоймовірно
Ключове питання, на яке поки що немає відповіді, полягає в тому, чи залишаються сліди, виявлені на упаковці і поверхні заморожених продуктів, життєздатними і заразними, або ж вони просто мертві і нешкідливі залишки патогена.
"Так, цей вірус може виживати поза людей протягом декількох днів, в залежності від навколишнього середовища", - сказала Сара Кехілл, старший співробітник по стандартам харчових продуктів в комісії Codex Alimentarius, яка відповідає за розробку харчових стандартів Всесвітньої організацією охорони здоров'я і ООН.
"Що ми насправді виявляємо, коли проводимо ці тести? Ми просто виявляємо РНК, але невідомо чи життєздатний цей вірус або вже не є інфекційним агентом?" - зауважила вона.
Регіональний директор ВООЗ в регіоні Західної частини Тихого океану Такеші Касаї під час онлайн-брифінгу у вівторок, 18 серпня, зауважив, що теоретично таке зараження можливо.
"Але поки наші спостереження або дані, отримані за останні сім місяців епідеміології свідчать, що це малоймовірно", - підкреслив він.
Як повідомляв "Апостроф", поширений в Європі і США мутований штам коронавірусу SARS-CoV-2 виявився більш заразним, але менш смертельним.