RU  UA  EN

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00

Ніж сантоку – зайва річ у вашому наборі чи корисний інструмент?

новини компаній

Ми впевнені, що ви неодноразово бачили цей ніж на полицях та інтернет-сторінках магазинів. Така собі, чи то сапачка, чи то маленький сікач, на зразок китайського цай дао…

Що й казати, виглядає сантоку по-своєму красиво (щось таки у ньому є), але якось незвично.

  • Для чого він взагалі потрібен?
  • Навіщо його добавляють у майже усі сучасні набори кухарських ножів?
  • Що це?
  • Просто спроба витягнути з вашого гаманця зайві гроші?
  • Чи, навпаки – це дуже корисний кухонний ніж, який принесе вам багато користі?

Давайте так – ми просто чесно розповімо вам те, що знаємо про ніж сантоку. А ви самі вирішите, чи потрібен він вам, чи ні. Вважайте, що це – ваш шанс узнати щось корисне ціною лише хвилини-другої читання.

Що насправді означає назва «сантоку»?

У багатьох статтях про цей ніж ви можете прочитати, що слово «сантоку» перекладається з японської як «три чесноти».

Але що саме за чесноти маються на увазі?

Тут є декілька версій:

  • Перша каже, що на увазі мається здатність ножа нарізати три види продуктів: рибу, м'ясо та овочі.
  • Друга, що мається на увазі здатність ножа різати, рубати та подрібнювати.
  • Третя згадує про якісь три буддійські принципи, якими ми не станемо забивати собі голову. Особливо на кухні.

Тому що насправді цю назву можна перекласти куди більш зрозуміло для нашого вуха та розуму. Назвавши свій ніж «сантоку» японці мали на увазі, що це – універсальний кухарський ніж. І саме так варто розуміти ці типово східні романтичні іносказання.

Діло у тому, що у давнині у японців існувало багато різних кухарських ножів. Кожен під свою справу. Коли нарешті у японців з'явився універсальний кухарський ніж, це, зрозумілим чином, знайшло відбиток у його назві. Все доволі просто.

Як з'явився на світ ніж сантоку?

Стародавні японські кухарські ножі не так вже й відрізнялись від усіх тих катан, вакідзасі та танто. Якщо ви бачили самурайський меч, уявіть собі, що ви ріжете овочі у себе на кухні таким маленьким самурайським мечем і орудуєте ним, як навчений воїн-самурай!

Контакти з Китаєм, та розвиток власної кухні, призвели до розширення кухарського арсеналу. М'ясні продукти різали ножем пото, овочі різали ножем накірі, рибу різали ножем деба і т.д. До того ж, на кожному острові існували свої варіанти цих ножів.

Усе змінилося наприкінці сорокових років. Саме у ті роки в Японії і з'явився той самий сантоку, який, якщо подивитися, виглядає як своєрідний гибрид ножа накірі та європейського кухарського шеф-ножа.

Якщо пригадати, що саме у ті роки в Японії стояв американський окупаційний корпус, можна здогадатися, що саме викликало такий своєрідний культурний обмін. Доречі, саме американці відкрили сантоку всьому іншому світу.

Так для якої роботи підходить ніж сантоку?

По-перше, сантоку – це гарний різак. Конструкція його клинка добре підходить для точного та тонкого нарізання овочів, риби, м'яса. Все це за допомогою такого ножа можно нарізати тонкими акуратними шматочками.

Сантоку дещо легший та коротший за європейського шефа. Він краще збалансований. Він дещо простіший у техніці використання (вам не знадобиться вчитися різати «маятником»). Тут слід вже чесно зізнатися, що японцям вдалося зробити менш громіздкий, більш безпечний та зручний на домашній кухні ніж.

Тільки не треба рубати цим ножем кістки чи щось подібне. Це, все ж, не сікач (хоча чимось схожий) та не кухонний топірець. Для такої роботи сантоку зовсім не підходить. Його переваги у іншому. Якщо вам потрібен легкий та зручний ніж для нарізання усього що завгодно, сантоку – саме те, що вам треба.

Знайшли помилку - видiлiть та натиснiть Ctrl+Enter