Після повномасштабного вторгнення росії в Україну міжнародні та українські бізнеси масово вийшли з російського ринку. Але деякі компанії продовжують працювати на території країни-агресора, отримуючи мільярдні прибутки та сплачуючи податки до бюджету рф.

Багато міжнародних компаній, що працюють на ринку харчової промисловості, вийшли з російського ринку після повномасштабного вторгнення рф в Україну: до прикладу, McDonald's, Starbucks, Carlsberg і багато інших. Деякі – призупинили інвестиції та виробництво в рф (такі як Coca-Cola, Nestlé, Danone, тощо).

Світові компанії продовжують працювати в Україні та рф

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

Проте низка компаній продовжує вести бізнес на території рф. Наприклад, французька компанія Lesaffre – найбільший виробник дріжджів у світі та зокрема в росії. За даними платформи Leave-russia від KSEInstitute, станом на сьогодні компанія отримує понад 120 мільйонів доларів на рік від російського ринку та сплачує понад 18 мільйонів доларів податків до бюджету рф. При цьому компанія працює і в Україні. Інший приклад – італійська Master Martini, яка також активно веде бізнес у росії, при цьому працюючи і на українському ринку. Компанія спеціалізується на виробництві харчових інгредієнтів для кондитерської та хлібобулочної промисловості. В росії товари Master Martini широко представлені та продаються, зокрема, через компанію Мастеркофе.рф, яка є офіційним представником бренду.

Скріншот російського сайту Master Martini -

Скріншот з сайту Мастеркофе.рф, на якому продаються товари Master Martini - https://мастеркофе.рф/product/master-martini-шоколад-белый-31-bianco-pani-36-38-плитка-1кг/

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

Однією з компаній, яка продовжує вести бізнес одночасно в Україні та росії, є Puratos. Це бельгійська корпорація, що працює у харчовій промисловості і займається поставками інгредієнтів для пекарень, кондитерських та цукерень. Puratos працює у понад ста країнах та поставляє свою продукцію таким гігантам як McDonald's, Starbucks та Walmart.

6 березня 2022 року Всеукраїнська асоціація пекарів оприлюднила офіційний лист-заклик до так званих «інгредієнтних» компаній щодо необхідності виходу з ринку рф. Звернення стосувалося, зокрема, і вищезгаданих Lesaffre, Puratos Group та Master Martini Ukraine. Лист підписав президент Всеукраїнської асоціації пекарів Юрій Дученко (за сумісництвом директор ТОВ «Київ Хліб»). Цікаво, що через три роки, у червні 2025-го, його дружина Юлія Дученко, яка є директоркою ТОВ «Столичний пекарний дім», отримала дві відзнаки від Baking Awards with Lesaffre «за збереження українських традицій».

Юлія Дученко отримала відзнаки від Baking Awards with Lesaffre – скріншот з її Фейсбук-сторінки

Робота Puratos у рф: прибутки та податки

Puratos працює на території рф, щорічно отримуючи від ринку країни-агресора понад 120 мільйонів доларів прибутку. Згідно з даними платформи Leave-russia від KSEInstitute, Puratos має активів у росії на 64 мільйона доларів та щорічно сплачує 5 мільйонів податків до бюджету країни-агресора. Прибутки та активи компанії у рф стабільно зростають, навіть після повномасштабного вторгнення.

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

Скріншот з платформи Leave-russia

Скріншот з російських реєстрів - https://www.audit-it.ru/contragent/1027739078124_ao-puratos

Головний офіс «Пуратос-росія» – дочірнього підприємства бельгійської корпорації Puratos Group – знаходиться в підмосковному Подільську.

У 2009 році у Подільську було відкрито завод та стартувало власне виробництво. Другий виробничий майданчик розпочав свою роботу у 2016 році. На початку 2021 року «Пуратос-росія» придбала компанію «Русхлеб Исследования» у Санкт-Петербурзі, що стало кроком до розширення асортименту. Наразі практично весь асортимент компанії (90%) випускається в рф.

Сьогодні продукція та послуги «Пуратос-росія» доступні на всій території рф, завдяки 7 філіям у найбільших містах країни, в республіці білорусь та Казахстані, а також 45 компаніям-дистриб'юторам у всіх російських регіонах та країнах колишнього СНД – Киргизстані, Таджикистані, Узбекистані та Вірменії. «Пуратос-росія» постачає свою продукцію до Грузії та Азербайджану.

Через кілька місяців після повномасштабного вторгнення у матеріалі видання Dzen.ruдиректорка «Пуратос-росія» Наталя Петренко заявляла, що їхні партнери та постачальники компанії шукають шляхи, як продовжувати бізнес у рф. Ба більше, за її словами, якщо головному офісу компанії доведеться їх «відрізати», то російська дочірня компанія зможе працювати у рф ще кілька років.

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

Директорка «Пуратос-росія» Наталя Петренко

У січні поточного року «Пуратос-росія» відсвяткувала 30-річний ювілей своєї діяльності на території рф. Компанія заявила, що за свою 30-річну історію «стала одним із лідерів ринку харчових інгредієнтів для хлібопекарської та кондитерської промисловості, а також здобула репутацію надійного партнера завдяки інноваційним продуктам, відповідальному підходу до ведення бізнесу, орієнтації на клієнта та побудові взаємовигідних відносин».

Скріншот з сайту «Пуратос-Росія»

А ще компанія вітала росіян з днем росії та з днем перемоги.

Скріншот з офіційного Телеграм-каналу «Пуратос-росія»

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

«Пуратос-росія» посідає четверте місце серед п’яти найбільших виробників харчових продуктів за обсягом виручки у рф. І це може свідчити про безпосередню або опосередковану участь компанії у постачанні продовольства для потреб армії країни-агресора. Оскільки хлібобулочні вироби є важливою складовою забезпечення, і на сьогодні армія рф залишається одним із основних споживачів такої продукції.

Скріншот рейтингу російських організацій, що виробляють харчові продукти - https://www.testfirm.ru/rating/10_89

Багато міжнародних компаній харчової промисловості, як то фінський Fazer, проявили свою чітку позицію і вийшли з ринку рф попри багатомільйонні збитки. І хоча вихід Puratos з росії не спричинив би гуманітарної катастрофи, піти на такий крок в компанії чомусь не готові.

Водночас Puratos заявляє про підтримку українського бізнесу

ТОВ«Пуратос-Україна» було засновано у 2005 році. Це також дочірнє підприємство міжнародної корпорації Puratos Group. Директором української компанії є Соловей Сергій Анатолійович.

Сергій Соловей. Фото з інтервʼю https://delo.ua/business/vozrozhdenie-feniksa-kak-proizvoditel-ingredientov-dlja-vypechki-317834/

«Пуратос Україна», окрім постачання інгредієнтів для профільних компаній, також займається виробництвом хлібобулочних, кондитерських виробів і виробів із шоколаду. Завод «Пуратос Україна», побудований у 2016 році, має 3 виробничі лінії (маргарин, начинки та глазурі, сухі суміші) і виробляє близько 120 тис. т продукції на рік.

Скріншот з платформи YouControl

У грудні 2022 року «Пуратос Україна» створила Фонд відновлення хлібної галузі України. На сайті зазначено, що він «заснований для матеріальної та технологічної підтримки українських підприємств хлібобулочної та кондитерської галузей, що постраждали внаслідок російської агресії». А також, що основною метою Фонду є відновлення пошкоджених виробничих ліній та закупівлі сировини для виробництва. Керівник фонду – директор ТОВ «Пуратос Україна» Сергій Соловей. Згідно з даними платформи Opendatabot, він же – один-єдиний там працівник.

Скріншот з платформи YouControl

Скріншот з платформиOpendatabot. У Фонді працює лише одна людина - https://opendatabot.ua/c/44912850?from=search

Згідно з даними на сайті, заявку на допомогу може подати будь-яке постраждале підприємство хлібної галузі. Проте жодних прозорих звітів Фонду про надання допомоги конкретним підприємствам, окрім одного, знайти не вдалося. Єдина компанія, яка реально отримала допомогу від Фонду у вигляді гранту на закупівлю зруйнованого обладнання у 2023 році – Chanta Mount, що займається виробництвом хліба та хлібобулочних виробів. І це, імовірно, єдиний здобуток Фонду, що був заснований у 2022 році.

Президент «Всеукраїнської асоціації пекарів» Юрій Дученко в інтерв’ю профільному ЗМІ зазначав, що до закінчення війни донори та фонди не надають фінансування. Фінансові виплати дійсно обіцяють, але після закінчення війни. І тут варто наголосити, що фонд є неприбутковою організацією, тобто не має на меті отримання прибутку. Тож, коли компанія створює власний фонд, це зазвичай свідчить не про бізнес-інтерес, а радше про прагнення покращити репутацію, підсилити бренд і отримати додаткові маркетингові переваги.

Ще однією «перевагою» створення Фонду для «Пуратос Україна», ймовірно, може бути бронювання працівників. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 76 від 27.01.2023, працівники благодійних фондів, які здійснюють гуманітарну підтримку населення за сприяння міжнародних організацій, підлягають бронюванню, якщо їхня організація віднесена до критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Подвійні стандарти і моральний парадокс

За час повномасштабної війни в Україні було зруйновано близько 20% хлібозаводів, що призвело до колосальних збитків галузі. Деякі підприємства так і не відновили виробництво. Серед найпотужніших з пошкоджених підприємств вищезгадане ТОВ «Чанта Маунт» у Київській області, ТОВ «Лебединський хлібозавод» у Сумській області, а також ТОВ «Комбінат хлібопечення Кулиничі» у Харківській області. Знищення цих підприємств призвело до зменшення обсягів виробництва та погіршення економічної ситуації. Підприємства вимушені або повністю зупиняти виробництва, або відновлювати потужності за допомогою власних коштів та інвестицій. І про допомогу фондів в даному випадку не йдеться.

І тут вже виникає питання подвійних стандартів. «Пуратос-росія», ймовірно, сплачує мільйони доларів податків росії та поставляє продукцію до державних підприємств з виробництва хлібобулочних виробів для потреб населення. Водночас «Пуратос-Україна» створює благодійний фонд для відновлення підприємств хлібопекарської промисловості, знищених чи пошкоджених обстрілами рф.

Тобто з одного боку – імовірна фінансова підтримка економіки та оборонного потенціалу країни-агресора, з іншого – демонстративна благодійність на території держави, яка потерпає від цієї агресії. Таким чином, створення компанією Фонду відновлення хлібної галузі України може виглядати як спроба пом’якшити репутаційні ризики.

Але чи не може бути діяльність Фонду прикриттям комерційних інтересів компанії Puratos? І чи взагалі морально допустимо приймати допомогу від компанії, яка продовжує фінансувати державу-агресора?

В умовах повномасштабної війни в Україні прозорість та відповідальність бізнесу мають бути в пріоритеті. На сайті компанії зазначено, що «Пуратос Україна» усвідомлює особливу важливість харчової галузі для фізичного виживання людей і для збереження цивілізаційних, культурних, гуманістичних цінностей, таких як впевненість у завтрашньому дні та стабільний розвиток». Але, скоріше за все, не усвідомлює. Адже працюючи в рф та сплачуючи податки до російського бюджету, компанія може фінансувати армію країни-агресора. За данимиReuters, витрати росії на оборону становлять 32% від загальних витрат федерального бюджету на 2025 рік!

Публічні заяви компанії про гуманістичні цінності та турботу про стабільність виглядають суперечливо на тлі продовження діяльності в державі, яка веде жорстоку війну проти України. Участь у фінансуванні бюджету рф – навіть опосередкована – не може ігноруватися, коли третина цього бюджету може спрямовуватися на потреби російської армії.

Сьогодні Puratos продовжує розвивати бізнес в рф і, вочевидь, не планує виходити з російського ринку. А відкриття Фонду відновлення хлібної галузі України свідчить про те, що компанія може й надалі працювати на території нашої країни. Тому корпорація Puratos продовжуватиме вести бізнес одночасно в Україні і росії, поки її дочірні компанії приносять прибутки.