Олександр Литвиненко народився у Києві.
З 1989 по 1994 роки отримував освіту за спеціальністю прикладна математика в Інституті криптографії, зв'язку та інформатики Академії ФСБ.
В 1998 році став кандидатом політичних наук за спеціальністю "Політичні проблеми міжнародних систем і глобального розвитку". Дисертація захищена в Інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
В 2002 році пройшов курси з підвищення кваліфікації у Йоркському університеті Торонто, Канада.
В 2005-му
Про закінчив курси з підвищення кваліфікації у Маршалл-центрі (Гарміш-Партенкірхен, Німеччина).
В 2009 році здобув другу вищу освіту в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за спеціальністю "правознавство"
В 2012 році закінчив Королівський коледж оборонних наук (the RCDS) у Лондоні (Велика Британія).
Кар'єра
З 1994 року по 1998 рік – офіцер, старший офіцер, головний спеціаліст Управління захисту інформації Головного управління урядового зв'язку СБУ.
1998-2007 роки – старший консультант, завідувач відділу, заступник директора, перший заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень.
Із травня 2005 по грудень 2007 – керівник Управління з питань державної безпеки, керівник Експертної комісії, керівник Департаменту з питань державної безпеки Апарату РНБО України.
Грудень 2007 – серпень 2009 року – заступник начальника Департаменту інформаційно-аналітичного забезпечення СБУ.
Із серпня 2009 по 2010 рік – радник директора Інституту проблем національної безпеки при РНБО України.
Із червня 2010 року по 26 березня 2014 року – заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень.
Із квітня 2014 року по серпня 2019 року — заступник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України.
Із серпня 2019 по 23 липня 2021 року – директор Національного інституту стратегічних досліджень.
Із липня 2021 року – голова Служби зовнішньої розвідки.
Із 26 березня 2024 року призначений секретарем Ради націоанльної безпеки і оборони України.
Сім'я
Про Олександра Литвиненка відомо, що він одружений. У погдружжя є син і донька.
Цитати:
Про Путіна:
"Путіну потрібно стільки території України, скільки він зможе отримати, бо для росіян йдеться про "возвращение исконно русских земель".
Про НАТО:
"Нам треба досягнути такого стану у відносинах із НАТО, щоб для вступу в Північноатлантичний альянс залишилося тільки ухвалити політичне рішення".
"Що головне у наближенні до НАТО? Це кардинальна зміна ставлення до солдата. Солдат – це не раб, а «громадянин в однострої», який має права. Якби нам вдалося це змінити, то це б змінило усю армію, і не тільки армію".
Про Зеленського:
"Володимир Зеленський у своїй передвиборчій програмі дуже чітко окреслив те, що він хоче – мирної, незалежної, заможної, демократичної України, в якій «затишно жити усім». Пріоритет №1 – це побудова миру. Наголошую – побудова, бо в сучасних умовах мир можна тільки будувати крок за кроком і це дуже важкий процес".