RU  UA  EN

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Досьє

Джемілєв Мустафа

Лідер кримськотатарського народу, народний депутат України, Герой України

Лідер кримськотатарського народу, народний депутат України, Герой України Мустафа Джемілєв Фото: РБК-Україна

Мустафа Джемілєв народився 13 листопада 1943 року в селі Ай-Серез (Крим).

У 1959 році Мустафа закінчив середню школу в Гулістані, Узбекистан, куди родину було депортовано радянською владою.

Після школи Мустафа хотів навчатися у середньоазіатському державному університеті на східному факультеті, проте через заборону приймати до університету кримських татар його мрія не здійснилася.

У 1962 році Джемілєв вступив на гідромеліоративний факультет Ташкентського інституту інженерів іригації та механізації сільського господарства. Є дані, за якими 1965 року, з 4 курсу, його виключили з інституту за приписом КДБ через дисидентську діяльність.

Доходи

У 2022 році народний депутат Джемілєв отримав доход за основним місцем роботи в парламенті в сумі 489 628 грн. Крім того, ще 200348 грн. склав річний дохід у вигляді пенсії. У Джемілєва були також вклади в банках у валюті та у гривнях. Нардеп володіє автомобілем "Тойота Камрі" 2003 року випуску. Будь-яка нерухомість, цінності в декларації не вказано.

Кар'єра

З 1959 до 1961 року Мустафа Джемілєв працював слюсарем та електрослюсарем на Мірзачульському ремонтно-механічному заводі в Ташкентській області.

В цей же час Мустафа став засновником та керівником нелегальної молодіжно-студентської організації "Союз кримськотатарської молоді", куди входили кримськотатарські студенти та робітники. У Союзі Джемілєв виступав перед публікою з історичними доповідями про свій народ. 8 квітня 1962 р. союз влади розігнали, а його керівників та активістів заарештували. Джемілєва звільнили з роботи, за ним встановлено нагляд КДБ.

У травні 1966 року Мустафу Джемілєва засудили до півтора року позбавлення волі за відмову служити в Радянській армії з політичних мотивів, покарання відбував у таборі під Ташкентом.

У 1968 році Джемілєв став одним із засновників Ініціативної групи із захисту прав людини в СРСР за що згодом був заарештований.

До 1983 року Джемілєва заарештували ще шість разів. Загалом Мустафа провів у в'язниці 15 років та пережив 303 дні голодування в Омському таборі.

1987 року Мустафа переїхав до Бахчисараю і став керівником Центральної ініціативної групи національного руху кримських татар.

З 1989 до 1991 року був головою Організації кримськотатарського національного руху.

З 1991 до 2013 року Мустафа Джемілєв голова Меджлісу кримськотатарського народу, президент фонду "Крим".

У березні 1998 року Мустафа Джемілєва обрано народним депутатом Верховної Ради України III скликання від партії "Народний Рух України", № 29 у списку. Він увійшов до комітету з питань прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин.

У 1999 році Мустафа Джемілєв обраний головою Ради представників кримськотатарського народу.

На парламентських виборах 2002 року Джемілєв пройшов до Ради за списками партії "Наша Україна".

7 вересня 2005 року він повернувся до фракції "Народний рух України". 3 вересня 2003 року Джемілєв зареєстрував свій перший законопроект - "Про статус кримськотатарського народу". Голова підкомітету з питань депортованих народів, національних меншин та жертв політичних репресій Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин. Виконувач обов'язків зв'язків заступника члена Постійної делегації у міжпарламентській організації "Постійна делегація у Парламентській асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі".

Мустафа Джемілєв та Володимир Зеленський. Фото: Офіс Президента України

2006 року Джемілєва обрали депутатом Верховної Ради V скликання від "Нашої України". 15 червня 2007 року достроково після розпуску Ради Віктором Ющенком склав повноваження народного депутата України.

У 2007 році на позачергових парламентських виборах VI скликання Мустафу Джемілєва обрали народним депутатом від блоку "Наша Україна – Народна самооборона", №27 у списку.

На початку 2011 року Джемілєв висунутий кандидатом на Нобелівську премію миру.

У Раду VII скликання Джемілєва було обрано від ВО "Батьківщина".

18 травня 2014 року, у річницю депортації кримських татар, турецький Чанаккаленський університет імені Вісімнадцятого березня присвоїв Мустафі Джемілєву звання почесного доктора в галузі міжнародних відносин.

15 липня того ж року лідер народу подав позов проти Російської Федерації до Європейського суду з прав людини через порушення прав і свобод кримських татар.

З 20 серпня 2014 року по 18 травня 2019 року Мустафа Джемілєв обіймав посаду Уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу.

У VIII скликання Верховної Ради Джемілєв від "Блоку Петра Порошенка" (№5). У парламенті обійняв посаду Голови підкомітету Комітету Верховної Ради з питань етнополітики, прав корінних народів та національних меншин України, жертв політичних репресій.

У 2019 році Мустафа Джемілєв обраний народним депутатом ІХ скликання від партії "Європейська Солідарність" (№6 у списку). Член Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономній Республікі Крим, міста Севастополя, національних меншин та міжнаціональних відносин.

родина

Батьки: батько Абдульджеміль Мустафаєв (1899 – 1983) та мати Махпуре Мустафаєва.

18 травня 1944 року сім'ю Джемілєвих депортували до Узбекистану разом з усіма кримськими татарами.

Брати - Анафі Джемілєв та Асан Джемілєв.

Сестри – Шевкі Асанова, Васфіє Хаїрова, Гульзар Абдураманова.

Від першого шлюбу Мустафа має дочку - Ельзара Абдулджелілова.

Друга дружина – Сафінар Мустафаївна Джемілєва. Голова Ліги кримськотатарських жінок У 2010 році Президент України Віктор Ющенко нагородив її орденом княгині Ольги 3-го ступеня.

Приймальний син від першого шлюбу Сафінар - Ельдар Сіммарович Ебубекіров (31 травня 1974 року).

Син – Хайсер Джемілєв (14 серпня 1981). 27 травня 2013 року Хайсер Джемілєв з необережності застрелив Февзі Емедова, друга родини, який працював у будинку Джемільова в Бахчисараї.

Мустафа Джемілєв із сином Хайсером

Київським районним судом міста Сімферополя Хайсера було обрано запобіжний захід у вигляді двомісячного тримання під вартою в Кримській республіканській психіатричній лікарні № 1 Сімферополя та визначено проведення низки експертиз. Мустафа Джемілєв висловив співчуття сім'ї загиблого і підтвердив, що його син лікувався в 2008 році в психіатричній клініці Стамбула і, перебуваючи в Таїланді, вживав марихуану і хотів накласти на себе руки. 25 листопада 2016 року Хайсер вийшов з-під варти в Росії, а 26 листопада - повернувся до України.

Цитати:

Про заборону російськими окупантами в'їзду до Криму:

"Коли мені в аеропорту Сімферополя видали папірець про те, що мені на п'ять років заборонено в'їзд на територію Росії, було і сумно, і смішно. Зла іронія долі. 28 років тому я приїхав з російського Магадана до рідного Криму. Хто знав, що в моє життя знову увірветься Росія. Але я повернуся додому, обов'язково повернуся.

Про окупацію Криму Росією:

"Найголовніше, гнітюче – повітря несвободи: до Криму повернувся старий режим, радянський…" .

Про методи російських окупантів у Криму:

"Методи російських спецслужб гірші за ті, що я бачив у минулому столітті. Тоді була хоч якась процедура. Зараз вони роблять все, що хочуть. Прямі залякування, зникнення кримських татар, фізичні розправи, тортури, вбивства. Те, що відбувається сьогодні, нагадує мені 30- е роки. Груба, нагла сила.

Про взаємини з карними злочинцями у в'язниці:

"Політичні сидільці, як правило, були на зоні в пошані. Криміналісти були впевнені, що ми не співпрацюємо з адміністрацією, що від нас не треба чекати каверзи. У багатьох зеків виникали проблеми: їм треба було, наприклад, написати якийсь офіційний лист або скаргу. Ми їм у цьому допомагали. Хоча адміністрація намагалася спровокувати конфлікти.

Життєвий урок:

"Кожен несе відповідальність за те, що відбувається навколо нього ".

Читайте також

Черногоренко Катерина Леонідівна

Катерина Чорногоренко проводить цифровізацію Міністерства оборони

Точицький Микола Станіславович

Дипломат Микола Точицький призначений міністром культури України

Бенюк Богдан Михайлович

Богдан Бенюк - актор та політик

Новини партнерів