Лайм

Найцікавіші традиції Масляної: звідки вони пішли та як їх дотримуються

Що символізують млинці, і чому прийнято спалювати опудало Масляної

Останній тиждень перед Великим постом в Україні називається масляним і закінчується святом - Масляною, яка має ряд елементів слов'янської міфології. theLime вирішив згадати найцікавіші традиції і звичаї, пов'язані з Масляною.

Це свято прийшло до нас із глибини століть. Наші предки святкували його на початку весни, коли пробуджується після зимової сплячки природа і все навколо. Тому традиційно Масляна вважається межею між зимою і весною і супроводжується народними гуляннями, а також ритуалами прощання із зимою. До таких обрядів, наприклад, відноситься спалення опудала Зими на багатті. Для слов'ян цей ритуал символізував прощання з холодами і зустріч теплої весни.

Дата Масляної змінюється щороку в залежності від дати святкування Великодня. В 2021 році масляний тиждень розпочнеться 8 березня і триватиме до 14 березня. Цей тиждень умовно поділяють на два періоди: з понеділка по середу триває Вузька Масляна, а з четверга по неділю - Широка. Також масляний тиждень ще називають Сирного седмицею - так як віруючим уже забороняється вживати в їжу м'ясо, але ще можна їсти сир і молочні продукти.

Фото: pinterest.com

У кожного дня масляного тижня є своя назва, а також традиції і ритуали. Так, понеділок - це зустріч. За переказами, в цей день свекор зі свекрухою відправляли невістку на день до батька і матері, ввечері самі приходили до сватів у гості. Там вирішували, кого запросять в гості та дату народних гулянь. Також в цей день із соломи і старих речей споруджували опудало Масляної, яке насаджували на палю і вози на санях по вулицях.

Головна традиція понеділка - випікання першого млинця. Його наші предки віддавали незаможним, щоб ті пом'янули душі покійних родичів. Згідно з віруваннями давніх слов'ян, млинець - це символ Сонця. Щодо того, як з'явилася традиція пекти млинці на Масляну існує кілька версій: одні історики говорять, що млинці були ритуальною поминальною їжею, а інші - що млинці пекли, щоб задобрити сонячне божество, яке посилає тепло на землю.

Вівторок - це загравання або так звані оглядини. У цей день молодь збиралася, щоб поспілкуватися і придивитися один до одного, щоб після закінчення Великого посту і Великодня можна було зіграти весілля. А ті, кому це було не актуально, просто звали в гості рідних або друзів.

У вівторок також вперше починали зазивати Масляну: "У нас гори снігові готові і млинці напечені - просимо приходити!".

Середа на масляному тижні називалася лакомкою, а також Скоромною середою. У цей день зять приходив до тещі на млинці, які вона сама готувала.

Фото: pixabay.com

Четвер іменувався розгуляєм, або Широким четвергом. З цього дня починалася Широка Масляна, господарські роботи припинялися, люди виходили на центральні площі, де проводили різні змагання, водили хороводи, співали пісні. Ці народні гуляння супроводжувалися розведенням багать і ритуальними стрибками через вогонь.

На Масляну співали частівки - короткі святкові пісеньки на злободенну тематику.

П'ятниця називалася тещиними вечірками. У цей день теща зі своїми родичами і друзями приходила в гості до зятя на млинці.

Субота - це посиденьки зовиці. Молоді невістки запрошували до себе в гості зовиць та інших родичів чоловіка, щоб поспілкуватися і попліткувати. Вважалося, що всім запрошеним потрібно подарувати невеликі подарунки.

Кульмінацією всього масляного тижня були проводи і Прощена неділя. Вдень було прийнято ходити в лазню, а ввечері збиратися на площі, щоб урочисто спалити опудало Масляної, яке символізувало зиму. У багаття з палаючим опудалом кидали традиційну поминальну їжу (млинці, яйця, коржі).

Фото: pixabay.com

У Прощену неділю всі віруючі просили у близьких і рідних прощення, а у відповідь чули: "Бог простить, і я прощаю". Також у цей день поминали померлих і ходили на кладовище.

На масляному тижні також проводили слов'янський обряд Колодій - до ніг тих молодих людей, хто ще без пари, прив'язували колодки. Це повинно було спонукати молодь замислитися про продовження роду і створенні сім'ї.

На сьогоднішній день багато хто з нас, особливо жителі великих міст, не дотримуються всіх цих традицій. Святкування Масляної найчастіше зводиться до сімейної вечері з різними видами млинців.

Фото: pinterest.com

Найцікавіші історії та новини дня тепер в Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнавайтеся про них швидше.

Читайте також

Просто тануть у роті: рецепт ніжних реберець, томлених у червоному вині

Блогерка Світлана Левицька розповіла, як готувати ребра у червоному вині - за цим рецептом вони виходять дуже смачні і ароматні

В яких кольорах прикрасити ялинку на Новий рік-2025: найкращі ідеї до свята

Розповідаємо про головні тренди і найкращі кольори для прикрашання ялинки на Новий рік 2025 - рік Змії

Зустрічаємо Новий рік-2025: що поставити на стіл, щоб задобрити Змію

Розповідаємо, як зустрічати Новий рік 2025 - рік Змії, яка любить смачні страви, сімейну обстановку і спокій