RU  UA  EN

Пʼятниця, 19 липня
НБУ:USD
  • НБУ:USD
  • НБУ:EUR
25.90
Світ

ТОП-20 найкращих ресторанів Києва: підсумки голосування

Трамп вирішив зекономити на ООН: Україна під загрозою

Трамп і раніше давав зрозуміти, що вважає ООН неефективною організацією

Трамп і раніше давав зрозуміти, що вважає ООН неефективною організацією Фото: EPA/UPG

У проекті бюджету на 2018 рік, запропонованому адміністрацією президента США Дональда Трампа, міститься ініціатива щодо скорочення витрат на операції ООН з підтримання миру, які зараз проводяться в 16 країнах світу. В ООН бояться, що вони стануть неможливими, якщо США, головний донор організації, зменшать витрати. Якщо в цій частині бюджет буде підтриманий Конгресом, це дійсно може сильно вплинути на здатність ООН проводити миротворчі та гуманітарні операції. Україні, яка отримує допомогу в рамках декількох програм ООН, це не обіцяє нічого хорошого.

Клуб за інтересами

Вашингтон опублікував проект бюджету на 2018 рік, який, серед іншого, передбачає скорочення фінансування ООН. Основний удар припаде на операції ООН з підтримання миру і гуманітарні операції. В ООН заявили, що такі заходи унеможливлять роботу організації. "Представлені цифри просто не дозволять ООН продовжувати всю важливу роботу з досягнення миру, розвитку, прав людини та гуманітарної допомоги", — запевняє речник генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррик. Він заявив, що ООН готова обговорити з США, як зробити організацію більш рентабельною.

Раніше Генсек ООН Антоніу Гутерріш застерігав від різкого скорочення фінансування ООН, пояснюючи, що такий крок може нівелювати вплив довгострокових зусиль з реформування організації, що регулярно критикується не тільки американським лідером. Наприкінці травня Гутерріш заявив, що намагається переконати адміністрацію президента Дональда Трампа відмовитися від планів скоротити витрати на ООН. Він також вказав на те, що коли держава відмовляється від глобального лідерства, інші країни можуть зайняти її місце. А це вже може зашкодити національній безпеці США.

Трамп і раніше давав зрозуміти, що вважає ООН неефективною організацією, на яку американцям шкода грошей. У грудні він назвав її клубом за інтересами, де люди нібито збираються для приємного проведення часу. Ще в березні з’явилися чутки про намір Білого дому наполовину скоротити витрати на ООН. Згідно з заявою, що Трамп зробив місяць тому, ефективність ООН низька, а витрати організації "вийшли з-під контролю". З іншого боку, американський президент заявив про величезний потенціал ООН.

Як і у випадку з НАТО, Трамп вважає, що США платять набагато більше, ніж повинні, тоді як інші країни відбувають номер. І США дійсно на даний момент головний донор ООН — внески Вашингтона складають 22% основного бюджету організації або $5,4 млрд, ще $7,9 млрд американці вкладають у вже згадані миротворчі операції, а це більше чверті відповідного бюджету (28,5%). Є й інша сторона медалі — різним структурам ООН США заборгували мільйони доларів.

Останній проект не розкриває якихось конкретних планів Білого дому, але ЗМІ дізналися, що Вашингтон збирається урізати витрати на операції з підтримання миру на суму до мільярда американських доларів. Зараз такі операції тривають в 16 державах, серед яких, наприклад, Сирія і Південний Судан, Індія й Пакистан. У квітні США припинили давати гроші на одну зі структур ООН — Фонд в області народонаселення. Білий дім стверджує, що це агентство ООН, яке займається питаннями планування сім'ї, охорони здоров'я матері і дитини в більш ніж 150 країнах, причетне до програм примусових абортів і недобровільної стерилізації.

Взагалі ж у проекті бюджету на наступний рік адміністрація Трампа запропонувала скоротити іноземну допомогу США приблизно на третину — на $19 млрд, а міжнародних організацій — на 44%. Бюджет ще має пройти затвердження в Конгресі, і там є достатньо противників — не тільки і, може, не стільки через ООН. Поки що законопроект – це лише початкова пропозиція, яка може зазнати деяких змін. Його повинні затвердити в Конгресі до кінця вересня, хоча останніми роками законодавці рідко встигають зробити це вчасно.

Наслідки скорочення витрат

"Це важливий дзвінок, — вважає дипломат, у минулому заступник постійного представника України в ООН Володимир Хандогій. — Він свідчить про те, що адміністрація Трампа повернулася до політики, яку проводила свого часу адміністрація [президента Рональда] Рейгана щодо ООН, а саме — зменшення внесків у регулярний бюджет й бюджет на підтримку миротворчих операцій ООН".

За словами Хандогія, Вашингтон чекає від ООН рішень, які б грали на користь американським інтересам, але так трапляється не завжди. Тому США час від часу піднімають питання скорочення фінансування. Ця ініціатива відповідає загальному курсу нинішньої адміністрації, її бюджетній політиці, очевидну економію, якщо говорити про міжнародні організації та допомогу іноземним державам. Обіцянка скоротити витрати на ООН має, звичайно, і відтінок популізму, показуючи, що президент нібито піклується про гроші американських платників податків.

Керівник програми дослідження українсько-американських відносин центру "Українська призма" Юлія Курнишова вважає, що плани зі скорочення витрат на ООН повністю відповідають логіці останніх подій та заяв Трампа, зокрема, його тезі, що зовнішня політика США будуватиметься на формулі "реалізму з принципами". "Потрібно заради справедливості сказати, що США ніколи не були сумлінними платниками, що стосується ООН", — додала міжнародник.

"Чи буде ця тенденція імплементована, ще треба подивитися. Але вона існує, і з цим необхідно рахуватися", — сказав виданню Володимир Хандогій. На думку дипломата, якщо ініціативу реалізують, це дійсно "серйозно вдарить по здатності ООН виконувати свою миротворчу функцію" та її авторитету. У такому випадку варто чекати негативної реакції держав, що розвиваються і країн третього світу, які сподіваються на допомогу ООН, а також традиційних донорів організації.

І хоча операції з підтримання миру прямо не стосуються України, все-таки є низка причин, через які скорочення витрат на ООН для неї невигідно.

"Для України я не бачу серйозних проблем. Україна не отримує якусь значну допомогу по лінії ООН, хоча є проекти і програми, які фінансуються цією організацією. У мирному врегулюванні на Донбасі ООН поки теж не бере участі. Якщо ці внески на миротворчу діяльність зменшаться, то й зменшаться шанси на можливу участь ООН у врегулюванні ситуації на Донбасі. Але поки про це рано говорити", — сказав "Апострофу" Хандогій.

"Це може дуже вплинути на програми ООН, — впевнена Курнишова. — І мова йде не тільки про миротворчі операції, адже ООН надає підтримку українським внутрішньо переміщеним особам, програмам адаптації та очищення води — це гуманітарна допомога, яка дуже важлива і постраждає в першу чергу. Думаю, можна говорити навіть про прямий вплив скорочення фінансування ООН на програми, які та підтримує тут в Україні".

Новости партнеров

Загрузка...

Читайте також

Венесуела близька до війни: втручання США може стати фатальним - британський журналіст

Як розвиватиметься ситуація у Венесуелі після перевороту, спрогнозував Едвард Лукас

Америка готує удар по найбільш болючому місцю Росії - приватна розвідка США

Вторинні санкції США проти третіх країн, що співпрацюють з Росією в обороні й енергетиці, може вплинути на поведінку Москви, вважають аналітики Stratfor

Гучна перестановка від Трампа: нічого доброго для Росії не очікується

Як звільнення з посади держсекретаря США Рекса Тіллерсона і призначення Майка Помпео позначиться на американській політиці щодо Росії та України

Новости партнеров

Загрузка...