RU  UA  EN

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Світ

Повернення блудного Міхо: навіщо їхати в Грузію політичному пенсіонерові

Саакашвілі вирішив поїхати в чіпкі лапи грузинського правосуддя, хоча сподівався на революцію

Саакашвілі вирішив поїхати в чіпкі лапи грузинського правосуддя, хоча сподівався на революцію Міхеіл Саакашвілі Фото: УНІАН

У Грузії відбулися місцеві вибори, за підсумками яких перемогла правляча партія "Грузинська мрія". Втім, головним ньюсмейкером знову став екс-президент Михайло Саакашвілі, який знову пішов підкорювати політичну сцену Грузії, незважаючи на те, що останнім часом дуже комфортно жив в Україні. Екстриму в повернення на батьківщину додав його швидкий арешт. "Апостроф" розбирався, навіщо ж Саакашвілі поїхав до рідних країв, чи буде в Грузії "революція", і скільки ще просидить політик за гратами?

Гра ва-банк

У суботу, 2 жовтня, в Грузії відбулися вибори до органів місцевого самоврядування, зокрема в муніципальні представницькі органи і на посаду десятки мерів міст. Основне протистояння відбувалося між правлячою партією "Грузинська мрія", і опозиційним "Національним єдиним рухом", який свого часу заснував Михайло Саакашвілі. Згідно з даними грузинської ЦВК, найбільша кількість голосів дістається правлячій партії "Грузинська мрія" - 46,56%, слідом за якою розташувалася опозиційна партія "Єдиний національний рух" - 30,7%. Третє місце дісталося партії Георгія Гахарії "За Грузію" - 7,79%.

Втім, у опозиційної партії "Національне єдиний рух" ще не все втрачено, оскільки жоден з провладних кандидатів в мери не зміг здобути перемогу в першому турі ні в одному з п'яти самоврядних міст (муніципалітетів), що опозиція вважає своїм чималим досягненням. Аналогічна ситуація в Тбілісі, де буде призначений другий тур виборів мера - жоден з 16 кандидатів не зміг набрати більше 50% голосів виборців. Другий тур відбудеться 30 жовтня.

Раніше опозиція заявляла, що ці вибори стануть свого роду референдумом - один з пунктів підписаної навесні цього року за посередництва ЄС угоди між політичними силами Грузії передбачає, що в разі якщо правляча партія на місцевих виборах отримала менше 43% голосів, в наступному році повинні були б пройти дострокові вибори в парламент. Саме з цим і пов'язане епічне повернення Саакашвілі на батьківщину, де проти грузинського екс-президента відкрито низку кримінальних справ, зокрема про побиття екс-депутата грузинського парламенту Валерія Гелашвілі в 2005 році, про перевищення посадових повноважень під час розгону мітингу опозиції в 2007 році і вторгнення спецназу в офіси телекомпанії "Імеді". Також його звинувачують в розтраті державних коштів на особисті потреби в розмірі $ 3 млн і спробі втручання в розслідування вбивства співробітника Об'єднаного банку Грузії Сандро Гиргвліані. Всього Саакашвілі "напрацював" у Грузії на 6 років ув'язнення.

Як наслідок, Саакашвілі затримали в Грузії 1 жовтня, куди "реформатор" приїхав після восьми років еміграції. Тепер в скарбничку кримінальних справ, в яких фігурує Саакашвілі, додалося і справа про незаконний перетин грузинського кордону. За інформацією грузинського видання CNews, схоже, що Саакашвілі потрапив на територію Грузії в вантажівці, сховавшись у вентиляційній кабіні, яка прибула в порт на поромі з України.

Поліція вже опублікувала відео з затриманим Саакашвілі, який в свою чергу оголосив себе політичним в'язнем і почав голодування. Ключова проблема для екс-президента Грузії полягає в тому, що вибори його партія програла і позачергових не буде.

За словами політолога Віталія Бали, до слова, однокурсника Саакашвілі, в поверненні екс-президента Грузії була певна логіка, яка, щоправда, не спрацювала.

"Приїзд Саакашвілі повинен був стати певним каталізатором для мобілізації прихильників партії "Єдиний національний рух". У цій ситуації розрахунок будувався на тому, що чинна влада таки набере менше 43% голосів, і як наслідок, відбудеться активація угоди, досягнутої на минулих парламентських виборах в Грузії за посередництва ЄС. Хоча "Грузинська мрія" і говорила, що вона не йтиме на дострокові вибори навіть якщо, набере 1%. Але в будь-якому випадку, я думаю, що політтехнологічний розрахунок був саме такий, щоб "Єдиний національний рух" набрав більше голосів. Чи вдалося це, важко сказати. Але частина експертів і спостерігачів на місцях кажуть, що саме його приїзд став тим поштовхом, через який в великих містах буде другий тур, оскільки представники чинної влади не змогли перемогти в першому турі. Також необхідно враховувати індивідуальні якості Саакашвілі, так як він не може сидіти на місці і нічого не робити. Тому так чи інакше, тут все збіглося з розрахунком допомогти своїм приїздом "Єдиному національному руху" на виборах. Подивимося, чи зможуть перемогти представники опозиції на виборах мера в таких великих містах як Тбілісі, Батумі, і Поті", - розповів експерт.

Саакашвілі вже змінила політичні реалії в Грузії?

За словами політичного експерта Грузинського центру стратегічного аналізу Гели Васадзе, приїзд Саакашвілі - це вже нова політична реальність, і виникнення напруги не уникнути.

"Саакашвілі вже сильно вплинув на політичну ситуацію в країні, мобілізувавши актив і прихильників "Національного руху". А їх як мінімум 25-30%. Якщо вважати його не сильно популярним, то хто тоді сильно популярний? Для опозиції приїзд Саакашвілі став мобілізуючим фактором. Попереду другий тур місцевих виборів - 30 жовтня. Однак це місцеві вибори. Насправді політичний процес націлений на парламентські вибори 2024 року. Тим партіям, які хочуть добре виступити на парламентських виборах, ще не пізно починати працювати, а через рік вже буде пізно. Та політична сила, яка хоче залишитися на політичному полі, повинна використовувати фактор Саакашвілі для того, щоб застовпити собі місце. Саакашвілі вже "стріляє" як політичний проект. Але він зараз явно не рветься до влади. Мета Саакашвілі - прибрати "Грузинську мрію" і таким чином увійти в історію як людина, яка не просто передала владу, а й зробила усе, щоб ця влада була передана шляхом виборів вдруге. "Грузинська мрія" вже фактично узурпувала владу. Але це зробити легко - набагато важче її утримати", - вважає експерт Гела Васадзе.

Не обійшлося в цій історії і без офіційного Києва. Після затримання Михайла Саакашвілі грузинськими правоохоронними органами, президент України Володимир Зеленський заявив, що займеться питанням його повернення як громадянина країни. У відповідь на це прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі заявив, що колишній президент Грузії Михайло Саакашвілі зможе повернутися в Україну тільки після того, як відсидить на батьківщині весь тюремний термін - мова йде про 6 років ув'язнення. При цьому грузинський прем'єр-міністр підкреслив, що Саакашвілі настійно просить, щоб його повернули в Україну.

Не проігнорували арешт Саакашвілі і на Заході. Правда, традиційно заяви звучали в досить відчуженій формі. Представник зовнішньополітичної служби ЄС Набила Массралі від імені ЄС закликала владу і опозицію Грузії діяти стримано і дотримуватися верховенства закону. До того ж представник ЄС закликала владу і опозицію зробити "зусилля, спрямовані на деескалацію" і підкреслила, що "інклюзивний парламентський процес, політична стабільність і незалежність судової системи є попередніми умовами для поглиблення партнерства Грузії з ЄС в рамках угоди про Асоціацію".

Приблизно в тому ж дусі відреагували на арешт Саакашвілі в США. Офіційний представник Держдепартаменту Нед Прайс заявив, що Вашингтон уважно стежить за розвитком подій в Грузії, і закликав країну забезпечити "справедливе поводження з екс-президентом країни Михайлом Саакашвілі відповідно до законодавства Грузії та міжнародних зобов'язань Грузії в області прав людини".

Михайло Саакашвілі Фото: Getty images

Як розповів "Апострофу" експерт з питань безпеки Грузинського центру стратегічного аналізу Лаша Брегвадзе, демарш Михайла Саакашвілі був здійснений дуже вчасно.

"Справа в тому, що своїм приїздом Саакашвілі зміцнив позиції "Національного Руху" і розхитав політичну обстановку сил в Грузії. І це лише початок. Чим довше його будуть тримати в ув'язненні, тим більше буде зростати невдоволення Заходу і демократичних країн і їх лідерів. Водночас, випустити Саакашвілі з в'язниці "Грузинська мрія" не може, тому що при такому розкладі вони втратять великий відсоток своїх виборців. Аналізуючи цю ситуацію, можна сказати що "Грузинська мрія" завела сама себе в глухий кут, з якого буде дуже важко їй вийти без серйозних втрат", - вважає експерт Лаша Брегвадзе.

З огляду на загострення обстановки, мимоволі напрошуються аналогії з ймовірністю масових акцій протесту. Втім, серед грузинських експертів до подібного сценарію ставляться прохолодно.

"Я думаю, що комбінація міжнародного тиску і методів політичної боротьби в будь-якій цивілізованій демократичній державі повинні принести свої плоди. Майдан - це крайній захід, захід відчаю. У Саакашвілі є досвід Революції Троянд - і він точно знає, як робити революцію. Але я сподіваюся, що до цього не дійде", - зазначив політичний експерт Гела Васадзе.

Чи присяде Саакашвілі "на доріжку" до Києва?

І все-таки ключовим питанням залишається - чи відсидить весь свій термін Саакашвілі, а це, нагадаємо, 6 років, або все ж екс-президенту Грузії вдасться уникнути цього якимось чином. Грузинський політичний експерт Гела Васадзе розводить руками.

"Тут ймовірність - 50/50", - відзначає він.

За словами політолога Віталія Бали, багато що залежить від того, як поведе себе партія "Національне єдиний рух" і якими будуть їхні дії у відповідь на затримання Саакашвілі. При цьому експерт припускає, що повний термін Саакашвілі не відсидить.

"Якщо у партії, з якою пов'язують Саакашвілі, зараз нічого не вийде в справі його звільнення, то в 2024 року будуть парламентські вибори, і там в принципі можна говорити про те, що опозиція виявиться в більшості, і вже не буде монобільшості у "Грузинської мрії". І тоді вже Саакашвілі можуть випустити, коли зміниться влада. Якщо, звичайно, це питання не вирішиться зараз. Саакашвілі все одно не буде сидіти повний термін, так як в 2024 році може відбутися повна зміна влади. Справа в тому, що парламентські вибори в 2024 року проходитимуть за партійними списками. Коли були округи, "Грузинська мрія" за рахунок мажоритарників збирала понад 50%. Зараз "Грузинська мрія" набирає умовно 46% без мажоритарників. Думаю, через два роки цей показник у них буде менше", - підсумував експерт.

Про що можна сказати точно, так це про те, що фактор Саакашвілі дестабілізуватиме двосторонні відносини між Києвом та Тбілісі. В Грузії навряд чи захочуть віддавати скандального екс-президента. А в Україні знайдуться політики – зокрема, новоспечена цивільна дружина Саакашвілі Єлизавета Ясько – які будуть підіймати питання арештанта в публічному просторі, завдаючи ударів по стосунках країн.

Читайте також

Біля ніг Путіна: чому Тбілісі відвертається від Заходу

Через ухвалення закону Грузія ризикує залишитись у цілковитій міжнародній ізоляції

Російська гра престолів: що задумав Путін, змістивши Патрушева та Шойгу

Путін явно хоче, щоб Росія остаточно перейшла на військові рейки

Росія заробляє мільярди на нафті: як перекрити цей "кран"

Захід має посилити санкції проти Росії, щоб позбавити її більшої частини чорних доходів

Новини партнерів