Єврокомісар з питань оборони та космосу Андрюс Кубілюс розкрив ключові аспекти стратегії озброєння Європи. Основні положення цього плану викладені в документі "Біла книга з європейської оборони — Готовність-2030".

Одним із центральних елементів плану є механізм спільного фінансування оборонної промисловості на суму 150 мільярдів євро, які можуть спрямовуватися виключно на проєкти, що реалізуються в країнах ЄС або в Україні, передає ВВС.

Для американських компаній, які наразі є основними постачальниками озброєнь для європейських держав, така фінансова підтримка не передбачена.

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

Велика Британія, яка залишила ЄС, також поки що не зможе скористатися цією схемою. Однак ситуація може змінитися в майбутньому, якщо Брюссель і Лондон досягнуть угоди щодо співпраці у сфері оборони та безпеки. Переговори щодо цього тривають.

Біла книга представляє рішення для усунення критичних прогалин та створення потужної оборонної промислової бази. Вона пропонує шляхи для держав-членів масово інвестувати в оборону, закуповувати оборонні системи та нарощувати готовність європейської оборонної промисловості в довгостроковій перспективі. Європа має інвестувати в безпеку та оборону континенту, продовжуючи підтримувати Україну, щоб захистити себе від агресії Росії. Для ефективного вирішення цих проблем Біла книга окреслює низку ключових напрямків дій:

  • Підтримка європейської оборонної промисловості через сукупний попит і збільшення обсягів спільних закупівель.
  • Підтримка України шляхом збільшення військової допомоги та поглиблення інтеграції європейської та української оборонної промисловості.
  • Поглиблення загальноєвропейського оборонного ринку, в тому числі шляхом спрощення правил.
  • Прискорення трансформації оборони за допомогою революційних інновацій, таких як ШІ та квантові технології.
  • Підвищення готовності Європи до найгірших сценаріїв шляхом покращення військової мобільності, накопичення запасів і зміцнення зовнішніх кордонів, зокрема сухопутного кордону з Росією та Білоруссю.
  • Зміцнення партнерства з країнами-однодумцями по всьому світу.

Раніше голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн оприлюднила план "переозброєння Європи".

Продовження після реклами
РЕКЛАМА