Вчені за допомогою цифрової реконструкції оживили обличчя жінки, яка жила в грецькому місті Мікени понад 3500 років тому задовго до часів Гомера чи Троянської війни.
Про це йдеться в статті, опублікованому в Daily Mail.
Зображення було створено з ініціативи доктора Емілі Хаузер, історика та викладача класичних студій Ексетерського університету.
"Вперше ми дивимося в обличчя жінки з царства, пов’язаного з Єленою Троянської — сестра Єлени, Клітемнестра, за легендою була царицею Мікен — звідси поет брав уявлення, як греки відправляються в Троянську війну", — пояснила доктор Хаузер.
Жінка померла у віці приблизно 30 років і була похована на мікенському кладовищі між 17 і 16 століттями до нашої ери. Її поховання включало високостатутні могильні речі: золоту маску та три мечі. Ці предмети спочатку приписувалися чоловікові, що похований поруч із нею, тепер вважають, що вони належать самій жінці.
Жінці було близько 30 років, коли її поховали на кладовищі в Мікенах
"Це відкриття зміцнює ідею про те, що жінка займала видатне соціальне становище або, можливо, військову роль, викликаючи радикальне переосмислення поглядів на ставлення жінок до війни в той період", — сказала Хаузер.
Останні знахідки свідчать про те, що гробниці доби пізньої бронзи насправді містять більше жіночих колекцій зброї, ніж чоловічих, що кидає виклик давнім припущенням щодо статі та війни.
Скелетні останки жінки також виявили ознаки артриту в її хребті та руках, який, на думку дослідників, був спричинений інтенсивним ткацтвом — одним із найбільш трудомістких, але поширених завдань для жінок того часу.
Хаузер зв’язала з цим епічний вірш з "Іліади", зазначивши: "Це нагадування про фізичне навантаження жінок того часу, як-от Єлена в "Іліаді", яку описують як ткалю".
Хоча могилу вперше розкопали в 1950-х роках, лише зараз — завдяки сучасним інструментам — стало можливим "побачити" людину за останками. Цифрові інструменти та наукові досягнення зараз допомагають вченим подолати прірву між міфом та історією.
Руїни міста Мікени
Місто Мікени і вся мікенська цивілізація займають велике місце в грецькій міфології. Згідно з Гомером, містом правив цар Агамемнон, лідер грецьких військ під час Троянської війни. Розташоване на скромному пагорбі між двома більшими на Арголідській рівнині в регіоні Греції Пелопоннес, це місце колись було серцем могутньої цивілізації бронзового віку.
Завдяки нещодавньому прогресу в судовій антропології, генетичному секвенуванні, радіовуглецевому датуванні та 3D-рендерінгу дослідники тепер можуть реконструювати обличчя та життя з чіткістю, якої ніколи раніше не було.
Нагадаємо, раніше штучний інтелект створив зображення Діви Марії до народження Ісуса.