Від сьогодні 10 травня запрацювали зміни до діючих валютних обмежень.
Як це позначиться на валютному ринку, розповіли в Національному банку України.
Регулятор зауважує, що розпочинає реалізацію стимулюючої валютної лібералізації.
"Мета – сприяти припливу додаткового капіталу в економіку України шляхом стимулів, закладених у політику пом'якшення валютних обмежень. Українські підприємства отримали можливість здійснювати окремі валютні операції понад встановлені обмеження в межах інвестиційного ліміту. Він дорівнює сумі коштів, залученій з 12 травня 2025 року у статутний капітал цих підприємств від іноземних інвесторів з-за кордону в іноземній валюті", - пояснили в НБУ.
Разом з тим ці зміни не матимуть негативного впливу на валютний ринок України. Оскільки операції здійснюватимуться у межах обсягу залучених з-за кордону коштів у валюті.
До того ж почала діяти низка інших пом'якшень:
- розширюються можливості фінансування закордонних представництв українських компаній;
- бізнес може здійснювати платежі, пов’язані із судовими процедурами щодо невиконання нерезидентами умов за імпортними та експортними контрактами;
- збільшуються ліміти на розрахунки корпоративними картками за кордоном;
- дозволяються окремі валютні операції на умовах “форвард”;
- забезпечується можливість оплати консульських зборів на рахунки дипломатичних представництв та консульських установ України за кордоном;
- запроваджується спрощений порядок відкриття будь-яких рахунків для військовослужбовців, а не лише поточних рахунків для отримання грошового забезпечення.
Водночас Нацбанк пояснює, що кілька обмежень посилюються, щоб запобігти спробам обходити діючі обмеження та уникнути відпливу капіталу з України у значних обсягах.
"НБУ заборонив банкам завершувати валютний нагляд за операцією з імпорту товарів у разі повернення нерезидентом імпортеру коштів у гривні з лоро-рахунків банків-нерезидентів. А ще поширює щомісячний ліміт у 500 тис. грн на розрахунки за кордоном платіжними картками, відкритими українськими банками до рахунків в іноземній валюті, для оплати окремих видів послуг", - уточнив регулятор.
До речі, курс долара на світових ринках знижується, а євро, навпаки, зростає. "Апостроф" з'ясовував, чи потрібно українцям позбавлятися американської валюти, і у що слід вкластися, щоб убезпечити заощадження від знецінення.