Американська торгова палата (ACC) стурбована зневагою правами компаній під час судового оскарження рішення АМКУ №697-р від 10 жовтня 2019.
Про це йдеться в офіційному листі Американської торгової палати.
На думку ACC, в цій ситуації може мати місце порушення прав і інтересів міжнародних інвесторів в Україні.
"Палата стурбована намаганням покласти відповідальність за структурні зміни ринку дистрибуції тютюнової продукції в 2011-2012, які відбулися за безпосередньої згоди АМКУ, на міжнародні компанії "В.А.Т. - Прилуки", "Джей Ті Інтернешнл Компані Україна", "Імперіал Тобакко Юкрейн" і "Філіп Морріс Україна", - заявили в Американській торговельній палаті.
В АСС кажуть, що ще в листопаді 2011 АМКУ видав ряд дозволів (рішення №№701-р, 702-р, 703-р, 704-р від 23 листопада 2011) на консолідацію ринку без проведення консультацій з виробниками та іншими зацікавленими сторонами.
"Передчасне стягнення штрафу і забезпечення позову у вигляді накладення арешту на майно підприємств є прямим порушенням закону про захист економічної конкуренції, що може привести до падіння надходжень до держбюджету і створення передумов для зростання нелегального імпорту тютюнових виробів", - заявили в АСС.
В АСС закликають органи влади "до справедливих відносин з міжнародними інвесторами в Україні та забезпечення належного правового процесу".
Нагадаємо, що дії АМКУ, який спочатку дав дозволу на монополізацію ринку дистрибуції тютюнових виробів, а потім почав штрафувати за це виробників тютюнових виробів, розкритикували в Європейській Бізнес Асоціації.
Серед іншого в ЕВА заявили, що дії АМКУ суперечать ст. 255 Угоди про асоціацію України з ЄС.
"За час роботи в Україні представники тютюнової індустрії інвестували понад 2 млрд доларів США в економіку держави, а за результатами 2019 року, заплатили 55 млрд грн податків до держбюджету. Відповідно, накладення арештів може практично поставити на паузу роботу 4 міжнародних компаній, які входять в десятку найбільших платників податків України", - застерегли в ЕВА.
Юрист в сфері права міжнародної торгівлі і викладач Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Т.Шевченка Ганна Гладштейн нагадує про постанову Верховного суду від 2 грудня 2019 у справі № 910/1646/19, в якому ВСУ по суті визнав помилки в роботі АМКУ в регулюванні тютюнового ринку в попередні роки. Таким чином, робить висновок Анна Гладштейн, своїм рішенням по штрафу АМКУ по суті намагається перекласти з себе відповідальність за помилкові рішення.
У свою чергу, одна з міжнародних тютюнових компаній - "Імперіал Тобакко Юкрейн" - була змушена заплатити штраф, але не визнала свою провину і повідомила АМКУ про подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції і свій намір продовжувати захищати свої права в судах вищої інстанції і міжнародному інвестиційному арбітражі.