Бізнес дуже зацікавлений, щоб підключення до електромереж не було проблемою. Це необхідно реалізувати найближчим часом, оскільки для бізнесу важлива побудова ринкових відносин. Це важливо і для іноземних інвесторів, які готові інвестувати.
Про це розповів президент Торгово-промислової палати України Геннадій Чижиков, коментуючи впровадження стимулюючого тарифу для збільшення інвестицій та оновлення електромереж, передає Gazeta.ua.
Чижиков вважає, що спрощення та здешевлення підключення до електромереж могло б стати сигналом для інвесторів. На його думку, RAB-тариф дозволить інвестувати в мережі, оновити їх і знизити ціну на підключення нових об'єктів до електроінфраструктуре.
"Це велика бюрократія і бізнесу не зрозуміло, чому він повинен за свій рахунок побудувати підстанцію і ще гроші заплатити. Це нікуди не годиться. Тому зараз бізнес дуже зацікавлений, щоб підключення до електромереж не було проблемою, і якщо вийде це реалізувати - це буде добре. Хотілося б скоріше. Побудова ринкових відносин важлива. Бізнес цього чекає, і іноземці готові інвестувати", - підкреслив Чижиков.
За словами Чижикова, в Україні є певний прогрес зі спрощенням умов для приєднань до мереж в порівнянні з тим, що було 5 років тому. Це вплинуло на інвестклімат країни - з останніх місць в рейтингу Doing Business Україна підійшла до 80-100.
Для розвитку успіху експерт пропонує скористатися досвідом країн ближнього зарубіжжя - Польщі, Грузії, Туреччини та простимулювати внутрішніх інвесторів вкладати в розвиток країни.
"Ми бачимо один з варіантів, як діяла свого часу і Польща, і Грузія, а особливо Туреччина, де зараз у них створено близько 280 індустріальних зон, де діють інші умови. Компанія заходить в такий парк, і вона більше до держави практично не непричетна. Там забезпечується доступ до електроенергії, до газу. Комунікації для інвестора йдуть тільки через адміністрацію парку. Такі точкові об'єкти могли б бути дуже привабливими для іноземців. Але спочатку ми повинні самі туди почати інвестувати", - зазначив Чижиков.
Як раніше повідомлялося, в Міненерго вважають, що введення RAB-тарифів - найважливіший механізм для подальших інвестицій в мережі операторів систем розподілу.
Раніше Експертна Рада при Міненерго висловилася за введення RAB-регулювання за європейським зразком. Його ключові особливості - єдина база активів і ставка прибутковості на рівні середньозваженої вартості капіталу (WACC).
Європейська Бізнес Асоціація наполягає, що при впровадженні нової моделі варто враховувати міжнародний досвід країн, де успішно введено RAB регулювання, а саме - уникнути поділу бази активів на нову і стару і впровадити єдину ставку, рівну середньозваженої вартості капіталу - WACC.