Наслідком поточної податкової політики влади стане скорочення легальних робочих місць та обсягу виробництва, мінімізація інвестицій та зростання рівня контрабанди.
Такий прогноз висловив співзасновник та директор економічних програм Ukrainian Institute for the Future Анатолій Амелін у матеріалі "З благими намірами. Як український парламент вбиває економіку".
"У той час, як всі країни проводять стимулювальну політику зі швидкого виходу з кризи, Україна, напевно, єдина з країн світу, збільшує податкове навантаження на економіку і адміністративний тиск податкових органів на бізнес", - пише Анатолій Амелін.
Прикладом він називає ухвалення в розпал світової кризи закону 466-IX (законопроект №1210), який носить "шкідницький характер для економіки". На думку експерта, закон створює корупційні можливості податкових органів щодо тиску на бізнес та погіршує бізнес-клімат. Серед негативних новацій, експерт називає збільшення в 2 рази штрафу на більшість видів порушень, введення поняття "ділової" цілі і зобов'язання доводити необхідність операції, введення високих штрафів за звітності BEPS, КІК, штрафів за реєстрацію податкових накладних, навіть за відсутності податкових зобов'язань, підвищення акцизів на ТВЕН (електронні сигарети) на 320% в 2021, а далі на 20% щорічно до 2025, змінення правил "тонкої капіталізації", яке ускладнює кредитування бізнесу. За його словами, пропонований запуск оподаткування контрольованих іноземних компаній створює стимули як до еміграції частини українських власників бізнесу, так і згортання операційних офісів в Україні, особливо IТ-компаній. Окремо акцентує фахівець на нововведеннях в металургії - збільшенні ставок ренти на руду на 25-50%.
"Економічний сенс цього нововведення ніхто не оцінював. Але скорочення персоналу - очевидна реакція металургів", - вважає Амелін.
За прогнозом експерта, в наступному році "можна очікувати слабший процес відновлення економіки, відтік робочої сили за кордон, що призведе до скорочення сплати податків, а також суперечить меті президента повернути громадян в Україну". Ситуацію може виправити внесення змін до закону, які доручив підготувати президент. Насамперед - скасувати норми щодо тиску на бізнес, скасувати розширення податкових баз.
"Що стосується акцизу, то якщо і підвищувати акциз для ТВЕН, то поступово - на 35% з 2021 до 2025 включно. Це витрати українців, доходи яких впали, і надходження до бюджету, які обнуляться, якщо перестануть купувати ТВЕНи і повернуться до тютюну", - вважає Амелін.
За рентою на руду теж потрібна адекватність і економічна оцінка. "Правильним буде повернути колишні ставки до відновлення попиту на українську металургійну продукцію. Інакше галузь втратимо", - застерігає фахівець.
16 січня парламент ухвалив у другому читанні і в цілому скандальний законопроект № 1210. Президент підписав закон 21 травня. У Раді підприємців при Кабміні назвали його "податковим терором".
Проти проекту виступили основні бізнес-асоціації та асоціації іноземних інвесторів України - Європейська бізнес асоціація, Американська торгова палата, Український союз промисловців і підприємців, Федерація роботодавців України та інші.
У Федерації роботодавців заявили, що №1210 - загроза для розвитку бізнесу. Експерти Союзу українських підприємців застерігали, що частина нововведень в ньому збільшить фіскальний тиск на підприємців і можуть негативно позначитися на умовах ведення бізнесу в Україні.