RU  UA  EN

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Бізнес

Новини

21 листопада

Всі новини

Тютюнові гіганти готуються до міжнародного арбітражу з Україною через дії АМКУ

Оштрафовані АМКУ міжнародні тютюнові компанії домагаються проведення експертизи, і в разі невдачі можуть звернутися до міжнародного арбітражу. Українські суди не допускають проведення експертизи, що погіршує ситуацію.

Про це йдеться в матеріалі "Апострофа".

Дистриб'ютор "Тедіс Україна" дістався до Верховного суду, який визнав претензії АМКУ необґрунтованими. Philip Morris International звернулася до міжнародного арбітражу. Її позов проти уряду подано до Міжнародного центру по врегулюванню інвестиційних спорів (США). Дії АМКУ там були названі "довільними та дискримінаційними".

"Суперечка між інвестором і державою буде мати вкрай негативний вплив на інвестиційну привабливість України, а також на репутацію країни в цілому", - зазначив генеральний директор Філіп Морріс Україна Костас Салварас.

"Бритіш Американ Тобакко" після програшу в суді заявила про намір вдатися до розглядів у міжнародному арбітражі. Міністерство юстиції України отримало повідомлення від компанії про намір почати інвестиційний спір. Компанія вказує на необгрунтованість звинувачень АМКУ, експропріацію засобів і відсутність доступу до правосуддя. Апеляційна інстанція не задовольнила скаргу компанії, і залишила в силі рішення про штраф в 460 млн грн за рішенням АМКУ. Компанія не змогла домогтися експертизи за звинуваченнями АМКУ - суди відхиляють відповідні клопотання. Це підштовхує тютюнового гіганта до міжнародного арбітражу. Компанія подала касаційну скаргу на рішення судів попередніх інстанцій до Верховного суду.

"Апеляційна ланка судової влади продемонструвала таку ж упередженість і політичну заангажованість, як і суд першої інстанції. Такий розвиток подій дає тривожний сигнал спільноті іноземних інвесторів про реальний стан судочинства в Україні", - сказав Растислав Чернак, генеральний директор "Імперіал Тобакко Юкрейн".

Експерти попереджають, що арбітраж завдасть удару по репутації країни, зруйнувавши її інвестиційний імідж. Дії АМКУ для арбітражу будуть кваліфіковані як експропріація прибутків і порушення принципу справедливого ставлення до інвесторів.

Європейська Бізнес Асоціація підтвердила, що арбітраж стане ударом для країни. Посли 11 країн ЄС в Україні закликали представників української влади не руйнувати бізнес-клімат і виконувати гарантії захисту інвесторів, Україні пригрозили внесенням до переліків країн, куди не рекомендується інвестування.

Низка скандалів дала результати: за підсумками 2020 року - нульовий обсяг іноземних інвестицій, компанії вивели дивіденди на $3,5 млрд.

"Це безпрецедентний відтік, який свідчить про втечу капіталу з країни і відсутність мотивації у бізнесу до інвестування в Україні", - йдеться в матеріалі.