Батьки дітей з ОПП та інвалідністю не повинні виборювати гарантоване їм Конституцією право на освіту. В освітньому комітеті ВР переконані, що рішення про скасування вимоги про проходження спецкомісій для таких дітей перед зарахування у спецшколи із цілодобовим перебуванням було правильним.
Про це у коментарі для "Апострофу" зауважила нардеп, член комітету з питань освіти, науки та інновацій Юлія Гришина.
Вона розповіла, що головне завдання держави - це гарантувати батькам право вибору щодо навчання дітей з ОПП в інклюзивних класах або ж у спеціальних школах.
"І тут все дуже індивідуально та залежить від особливостей розвитку дитини, від її спроможності до навчання в інклюзивному класі чи в спеціальному закладі. Раніше рішення про зарахування дитини приймав директор школи. Але потім, через наявність випадків, коли дітей батьки віддавали дітей у спеціальні заклади виключно через складний матеріальний стан, була прийнята постанова Уряду (№586). Вона передбачала утворення комісій, що визначала право дитини на зарахування. Мінсоцполітики прийняло це рішення перед початком навчального року і процес був геть неорганізованим", - пояснює політик.
Фактично, батьків дітей, які дійсно потребують навчання у спеціальній школі, держава змусила доводити це та виборювати право їх на освіту.
"На місцях було багато порушень, багато звернень батьків на те, що так влаштований процес, що вони й так мають велику кількість проблем, але ще й змушені проводити якісь комісії й доводити їм, що дитина справді має певні нозології", - сказала Гришина.
Виправляючи ситуацію, увагу на яку найперше звернула Тимчасова слідча комісія із захисту прав дітей на чолі з народним депутатом Павлом Сушко, КМУ скасував дію попередньої постанови.
"Ми ж повинні допомагати таким батькам, а не навпаки якимось чином ускладнювати їм та дітям життя", - аргументувала Гришина.
Нардеп наголосила, що держава повинна контролювати процес потрапляння дітей у заклади освіти, тим паче, коли мова про спеціальні заклади, але робити це без утворення додаткових перепон.
За словами Павла Сушка, депутати протягом року домагалися скасування постанови КМУ №586, яка створювали штучні перешкоди у зарахуванні дітей до спецшкіл.
"Ця боротьба тривала цілий рік! Але ми добилися справедливості! Відтепер діти будуть зараховуватися за наказом керівника закладу, відповідно до вимог законодавства про відповідний заклад із одночасним завантаженням даних про причини і строк перебування в закладі до єдиної інформаційної системи, відповідно до нової Постанови Уряду N843", - прокоментував він у Facebook.