RU  UA  EN

Пʼятниця, 15 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.15
НБУ:USD  41.00
Бізнес

Новини

15 листопада

Всі новини

Оформлення та переоформлення майна під час війни: з-за кордону, законно та без втрат

Актуальність запитів щодо купівлі/продажу, оформлення та переоформлення майна, зокрема з-за закордону – залишається стабільною.

Як війна вплинула на законодавчі процедури оформлення угод, які є ризики та на що варто звернути увагу при купівлі нерухомості розповіла адвокатка, заступниця керуючого партнера Адвокатського об'єднання Актум Наталя Прудникова в інтерв'ю для «Апостроф ТБ».

Правниця наголосила, що наразі всі обмеження щодо посвідчення угод з продажу майна, які були запроваджені у 2022 році - скасовані. Це стосується: строку дії доручення, кола нотаріусів, які можуть посвідчувати угоди, строків продажу майна. За її словами, зараз збільшився запит на угоди за дорученням. Також, через мобілізацію, суттєво збільшився запит на відчуження майна чоловіками (переоформлення майна на дружину) через побоювання арешту майна.

«ТЦК не може арештувати майно, але це може зробити виконавча служба. Так, у випадку коли чоловік не з'являється за повісткою, його притягнуть до адмін відповідальності, накладають штраф у 25,5 тис. грн. Якщо штраф не сплатити протягом 15 днів, то сума подвоїться. Фактично про наявність штрафу людина дізнається коли виконавче провадження вже відкрите, а постанова підтягнулась в «Дію». Але на цьому етапі виконавець вже наклав арешт на майно. Нерухоме майно, яке є єдиним житлом боржника, можуть виставити на продаж якщо сума боргу перевищує 160 тис. грн, фактично це декілька вчасно неоплачених штрафів за ухилення від мобілізації. Все це впливає на кількість угод з переоформлення майна, особливо тих, хто знаходиться за кордоном. Адже відносно них ризик дистанційного нарахування штрафу теж є», - розповіла юрист з нерухомості.

Адвокат наголошує, якщо ви купуєте нерухоме майно, то обов’язково перевіряйте: оригінали правовстановлюючих документів на нерухомість (нотаріальний договір, свідоцтво, рішення суду тощо), витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно та технічний паспорт (варто звірити технічний план із реальним об’єктом), перевірити документи продавця (паспорт), наявність зареєстрованих осіб (у разі наявності - зняти їх з реєстрації), а також наявність боргів і не тільки за комуналку.

«Наявність непогашених боргів, за якими відкриті виконавчі провадження, зокрема: штрафів ПДР, судових спорів, чи коли до власника було заявлено вимоги щодо повернення боргу (т.з. фраундаторні договори), коли є заборгованість перед банком чи перед фізособою. Все це стане перепоною при посвідчені угоди», - зауважує Наталя Прудникова. Додаючи, що більшість цих даних перевірить нотаріус, проте, наприклад, перевірка судових справ не входить в його обов’язок. І зробити це все варто до того, як вноситься завдаток. Не зайвим також буде перевірити і самого нотаріуса (посвідчення, дані Державного реєстру нотаріусів) щоб убезпечити себе від шахраїв.

Говорячи про оформлення нерухомого майна (квартира, будинок, земельна ділянка) за дорученням, коли власник за кордоном, як адвокат по земельним питанням, Наталя Прудникова радить оформляти довіреність насамперед у консульській установі України в країні перебування. У такому разі цей документ буде повністю відповідати українському законодавству. Також адвокат радить попередньо проконсультуватись щодо необхідності нанесення на доручення Апостилю або проведення консульської легалізації – для різних країн різні вимоги.

Відповідаючи на питання: наскільки угода з продажу або переоформлення майна за дорученням є законною та безпечною, правниця наголосила, що: «Оформлення договору щодо майна за довіреністю є цілком законною процедурою, за умови що її правильно посвідчили, а власник на час угоди не відкликав її та не помер, що досить важко перевірити, якщо він перебуває в іншій країні. Покупцям я б все-таки радила оминати оформлення угод з-за кордону за дорученням. Або, як мінімум, виходити із власником на відеозв'язок, щоб під час підписання угоди, щоб пересвідчитись, що це реальна жива людина».

Версія для друку
Знайшли помилку - видiлiть та натиснiть Ctrl+Enter
Розділ: Бізнес
Теги: