У 2024 році девелоперська компанія Києва Stolitsa Group змогла досягнути значного прогресу в одному з найбільш болючих питань на ринку столичної нерухомості - добудові об’єктів збанкрутілого банку "Аркада", коли 11 тисяч київських родин опинилися без обіцяного забудовником житла.
Про те, чим жила Stolitsa Group у 2024 році, які вже окреслено плани й перспективи на 2025 рік та про судові спори з міською владою, розповів генеральний директор компанії Едуард Соколовський в інтерв'ю виданню NV.
За словами Соколовського, можна стверджувати, що 2024 рік став для компанії Stolitsa Group успішним.
"У 2024 році ми ввели в експлуатацію шість будинків та два паркінги, що становить 150 тисяч квадратних метрів. Важливим досягненням вважаємо запуск резервного живлення для будинків у ЖК «Варшавський 3». Ми перші серед девелоперів, хто це зробив для своїх мешканців, і будемо продовжувати встановлювати резервне живлення в усіх наступних проєктах. Це означає, що під час відключень основного електропостачання в будинках функціонуватимуть водопостачання, опалення, ліфт, критичне освітлення місць загального користування та живлення протипожежних систем. Відповідно, будинок, згідно з чинними нормами, придатний для експлуатації та проживання мешканців", - зауважив Соколовський.
ЖК Варшавський 3
Також компанії Stolitsa Group вдалося досягнути суттєвого прогресу в реалізації робіт з добудови об'єктів «Аркади».
"Наразі створено всі передумови для активізації добудови: оновлено та затверджено проєктну документацію для ЖК «Еврика» та ЖК «Патріотика», активізовано процес створення кооперативів для фінансування добудови будинків. Наразі їх вже п’ятнадцять. Щоб пришвидшити отримання інвесторами квартир, акцент у фінансуванні змінено: новостворені кооперативи фінансують добудову будинків власним коштом (крім мереж та попередніх боргів), а згодом ці кошти інвесторам будуть повернені після реалізації 10% від площ у ЖК «Н2О» згідно з Меморандумом. Такий підхід дозволить вже в першому кварталі 2025 року ввести в експлуатацію ще п’ять будинків (три будинки в ЖК «Еврика» та два будинки в ЖК «Патріотика»)", - розповів забудовник.
При цьому, як пояснив Соколовський, в компанії створили дієвий механізм повернення коштів кооперативам - так люди зможуть швидше отримати свої квартири.
"Наприклад, у ЖК «Патріотика» всі будинки, крім двох, вже створили кооперативи. Така ж тенденція і в «Евриці». Краще заплатити зараз і отримати квартири з поверненням своїх витрат, ніж знову чекати тривалий час, поки на добудову з’являться гроші. Люди бачать перспективи, тому погоджуються на це. Умови повернення коштів чітко прописані в Меморандумах, які Дирекція з добудови підписує з кожним кооперативом окремо. Одні кооперативи повністю фінансують добудову будинку, інші - лише частково, закриття периметра будинку (вікна, дах, фасади, щоб не допустити руйнування недобудованих будинків). Дирекція з добудови фінансує мережі - зовнішні, міжквартирні, дороги, благоустрій. Тобто кооперативи фінансують виключно свої будинки, все інше — Дирекція", - пояснив гендиректор Stolitsa Group.
За словами Соколовського, вже з 20 січня 2025 року стартують продажі квартир у ЖК «Н2О», частина коштів з яких, буде виплачена кооперативам як відшкодування.
ЖК Н2О
"Квадратні метри в ЖК «Н2О» будуть справді вигідною інвестицією. Цей ЖК буде одним з кращих на Лівому березі. Наша команда докладає для цього великих зусиль та ресурсів. Незабаром усі бажаючі зможуть купити тут квартири.
ЖК «Н2О» — це житловий комплекс у Києві, який матиме найдовшу берегову лінію з сучасною облаштованою набережною. Комплекс розташований в оточенні двох водойм. Це сучасні будинки з усією необхідною інфраструктурою на території. В цьому ЖК усі будинки також матимуть резервне живлення електроенергії. З цінами ви можете ознайомитися на сайті або у нашому відділі продажу, який з 20 січня продаватиме квартири в ЖК «Н2О», - додав Соколовський.
Він також розповів про співпрацю з державною програмою "єОселя", яка допомагає людям, що втратили житло внаслідок бойових дій.
"Війна сильно впливає на добробут людей, і купівельна спроможність падає. Цей фактор дещо нівелює державна програма «єОселя». Вона вже перенесла акцент з вторинного ринку на первинний, адже саме первинний ринок дає будівельній галузі розвиток, створює робочі місця та генерує податкові надходження. Я вважаю це дуже правильним кроком. У нас приблизно 15−20% площ продається саме за програмою «єОселя». Зараз ми працюємо над тим, щоб поширити цю програму і на квартири в ЖК «Н2О». Тому ми бачимо, що попит на житло є", - розповів забудовник.
Однак не обійшлося і без ложки дьогтю в бочці меду - у 2024 році Київрада почала судитися зі Stolitsa Group та не виконує умови Меморандуму, який визначає принципи та спосіб добудови та передачі інвесторам обʼєктів збанкрутілого банку "Аркада" та був підписаний у квітні 2021 року.
ЖК Н2О
"Поясню з самого початку. Меморандум мав покрити дефіцит коштів на добудову трьох ЖК «Аркади». Основним джерелом мали стати 10% площ від продажу квартир у ЖК «Н2О» на масиві «Осокорки Центральні». Суди тривають щодо однієї з п’яти земельних ділянок, на яких має бути збудований ЖК «Н2О», оренду якої місто з незрозумілих причин відмовилося подовжити. І хоча розгляд ще не завершено, ми продовжуємо платити орендну плату по всіх п’яти земельних ділянках — всі борги наразі погашено.
Друга історія стосується грошей, які свого часу забудовник витратив на будівництво мереж поза межами земельної ділянки під забудову, якими користується місто, і які, насправді, забудовник не мав фінансувати. Ми намагаємося стягнути ці кошти та спрямувати їх на будівництво 28-го будинку в ЖК «Патріотика». Цей будинок ми надаємо інвесторам «Патріотики на озерах» як заміну об'єкта інвестування. Це важливе питання як для нас, так і для інвесторів «Патріотики на озерах», - пояснив Соколовський.
Він наголосив, що добудова об'єктів «Аркади» має довгу історію.
"До нас звернулося місто з проханням взяти участь у добудові об'єктів збанкрутілого банку «Аркада», зважаючи на наш досвід, експертизу та можливості. Тому для нас судові спори з київською міською радою досить дивні, враховуючи, що місто є стороною підписання Меморандуму. Також, для реалізації Меморандуму ТОВ «Контактбудсервіс», яке є орендарем земельних ділянок на підставі законних договорів, змушене звертатися до суду з вимогою скасування рішення Київської міської ради щодо створення ландшафтного заказника «Осокорківські луки», межі якого накладаються на червоні лінії, визначені Детальним планом території для будівництва магістральної дороги. Ця колізія унеможливлює як реалізацію інфраструктурних проєктів, передбачених чинною містобудівною документацією, так і виконання умов договорів оренди. У результаті товариство, діючи в межах правового поля, змушене оскаржувати суперечливі дії тієї ж ради, з якою укладало договори.
При цьому компанія вкотре наголошує, що не виступає проти створення ландшафтного заказника як такого. Однак, враховуючи, що Київська міська рада досі самостійно не скасувала своє суперечливе рішення, ТОВ «Контактбудсервіс» змушене звертатися до суду. Водночас компанія вважає доцільним і таким, що відповідає чинному законодавству, прийняття Київською міською радою нового рішення про створення ландшафтного заказника «Осокорківські луки», яке відповідало б раніше затвердженій містобудівній документації, враховувало визначені червоні лінії та забезпечувало можливість будівництва магістральної дороги. Такий підхід дозволить гармонійно поєднати потреби розвитку інфраструктури з охороною довкілля", - зауважив гендиректор Stolitsa Group
Соколовський також назвав причини, що призвели до критичної ситуації.
"На жаль, Київська міська державна адміністрація та Київська міська рада — це великий бюрократичний апарат. Рухатися з добудовою об'єктів «Аркади» потрібно зараз. У нас немає часу чекати, поки вони все узгодять. У Stolitsa Group є чіткі зобов’язання в рамках Меморандуму перед інвесторами «Аркади», які ми намагаємося виконати в повному обсязі.
Наголошу, підписуючи Меморандум, кожна сторона взяла на себе певні зобов’язання. На мій погляд, усі зобов’язання в рамках Меморандуму мають бути виконані, зокрема й містом. Ми не просимо грошей з державного чи міського бюджетів. Аби нарешті вийти з цієї кризи, заручниками якої стали 11 тисяч інвесторів та їхні родини, ми разом з усіма учасниками Меморандуму розробили механізм, який дозволяє зараз фінансувати недобудоване без залучення бюджетних коштів", - пояснив він.
ЖК Варшавський 3
За його словами, компанія Stolitsa Group має твердий намір довести справу з добудовою об'єктів до кінця попри всі спекуляції, скандали і конфлікти, що її супроводжували за ці всі роки.
"Багато хто намагається спекулювати на цій болючій для інвесторів темі. Хтось має у власності кілька приватних будинків поблизу, тому йому будівництво ЖК поруч не подобається. Хтось заробляє на цій темі гроші, отримує гранти чи політичні дивіденди. На жаль, є політичні сили, які кон’юнктурно грають на протиріччях або необізнаності людей. Наприклад, коли кажуть, що Stolitsa Group будує на землях заказника «Осокорківські луки». Повідомляємо, що будівництво ЖК ведеться на підставі чинного дозволу на виконання будівельних робіт, виданого 27.04.2018, згідно з існуючою містобудівною документацією та містобудівними умовами, що дозволяє проводити відповідне будівництво на земельних ділянках згідно з чинними договорами оренди.
Ми будуємо на земельних ділянках, які відведені під забудову задовго до створення ландшафтного заказника «Осокорківські луки» згідно з чинною дозвільною та містобудівною документацією, що підтверджено рішеннями судів усіх інстанцій. Більше того, ми зацікавлені в існуванні ландшафтного парку з можливістю зонування та благоустрою, де люди матимуть змогу відпочивати, дотримуючись максимального підходу до збереження природи в цій локації. А не на тому звалищі сміття з безхатьками, яке є зараз. Тому, на мій погляд, немає суттєвих протиріч щодо можливості поєднати розвиток міста та інфраструктури, а також максимально зберегти природу та довкілля в інтересах громади міста Києва та інвесторів «Аркади».
Незважаючи на всі спекуляції навколо цього проєкту, ми повинні довести справу до кінця. Цей момент настане, коли останній інвестор, який профінансував об'єкти «Аркади», отримає ключі від своєї квартири. Тільки тоді цей кейс — один з найбільш масштабних і гучних у Києві - буде успішно завершено. Stolitsa Group — відповідальна компанія і завжди виконує свої зобов’язання", - зазначив Соколовський.
Також гендиректор компанії розповів і про плани Stolitsa Group на 2025 рік.
"Процес добудови об'єктів «Аркади», можна сказати, став на рейки. Швидкість нашого руху залежить від багатьох факторів, перш за все, від тривалості війни та економічної ситуації в країні. У будь-якому разі, будівельна галузь буде затребуваною, зокрема у повоєнний час. Багато об'єктів доведеться побудувати та відбудувати. Нагадаю, одразу після звільнення Київщини ми взялися до роботи, відновили свої об'єкти і продовжуємо нарощувати темпи будівництва. Власники компанії вірять в Україну та продовжують інвестувати в неї.
А наші плани на 2025 рік досить амбітні. Ми продовжуємо будувати та розвивати Варшавський мікрорайон. Розвиток проєкту ЖК «Н2О», продовження добудови об'єктів «Аркади» згідно з підписаним Меморандумом та продовження реалізації двох нових проєктів на Лівому березі", - з оптимізмом резюмував Едуард Соколовський.