RU  UA

Понеділок, 23 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55

Новини

22 грудня

Всі новини

Українцям готують податкові неприємності в 2021 році: скільки і за що доведеться платити

У 2021 році українці повинні будуть заплатити податки за свої квартири, машини, будинки і відзвітувати за додатковий прибуток.

Про це повідомляє "Обозреватель".

Податок на нерухомість

Розмір податку - до 1,5% мінімалки за кожен квадратний метр понад норми (60 квадратів на квартиру і 120 на будинок). Платити в 2021-му потрібно за 2020-й, тому і розмір мінімальної зарплати враховується за минулий рік. Тоді українці отримували не менше 4723 грн, значить, платити потрібно до 70,8 грн за квадрат.

Припустимо, вам особисто належить квартира площею 100 квадратних метрів. При цьому ви живете в місті, де місцева влада зберегла і норматив і площу, яка прописана в законі. В такому випадку оплатити доведеться "зайві" 40 квадратів - 2833 тис. грн.

Якщо квартира здається в оренду, заплатити доведеться більше. Якщо квартира або будинок здаються, податкової пільги не буде, платити доведеться за кожен квадрат нерухомості.

"Найчастіше квартири здаються без повідомлення податкових органів. Особливо в сегменті бюджетного житла. Податковий кодекс так прописаний, що пільги на житло, з якого отримуєте прибуток, не надаються. Наприклад, якщо у вас квартира 40 квадратних метрів і частка в іншій квартирі на 20 квадратів, то платити податок не потрібно. Але якщо перші 40 квадратів ви здаєте, то доведеться заплатити за всі 40 квадратів", - розповідає ріелтор Максим Бабуряк.

Крім того, ще 19% за законом потрібно платити з кожного щомісячного платежу за оренду. Наприклад, якщо ви здаєте житло і заробляєте на цьому 10 тис. грн на місяць, 1,9 тис. доведеться віддати в бюджет в рахунок податків.

Декларації і прибутковий податок

Українці до 1 травня повинні самі звернутися в податкову, заповнити декларацію та сплатити податок за:

  • дохід від незалежної професійної діяльності (перукарі, сантехніки, копірайтери і т.д) - 18%;
  • дохід від оренди нерухомості - 18%;
  • прибуток від цінних паперів - 18%;
  • винагороди та інші виплати за договором - 18%;
  • подарунки і не цільова благодійність - 18%;
  • дохід від продажу нерухомості - 5%.

За ухилення від сплати податків загрожує як мінімум адміністративна відповідальність і штрафи, проте проконтролювати, хто і звідки отримує кошти складно.

"Чи потрібно декларувати свої доходи? Звичайно, потрібно. Кожен громадянин зобов'язаний дотримуватися законів, а не знання цих законів від відповідальності не звільняє. Я завжди кажу своїм клієнтам одну і ту ж фразу: заплати податки і спи спокійно", - зазначає податковий експерт Геннадій Грушко.

Податок на дорогу машину

Українці, які володіють машинами вартістю від 375 мінімалок, раз на рік повинні платити фіксований податок - 25 тисяч гривень.

Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства до 1 лютого опублікує на своєму сайті список машин, за які доведеться платити додатково.

Платити за новими правилами потрібно тем:

  • чий автомобіль не старше 5 років;
  • вартість машини - від 375 мінімалок (в 2020-му це 1,7 млн грн).

Автоюрист Денис Коваленко розповідає: платники податків звільняються від відповідальності в разі, якщо з якоїсь причини не отримали "лист". Але з іншого боку, податківці мають право нарахувати несплачену суму протягом трьох років. Так, якщо не заплатили в цьому році через неуважних податківців, цілком можливо, що в наступному доведеться платити в подвійному розмірі.

Відзначимо, що оскільки податок залежить від мінімальної заробітної плати, коли вона зростає, то і податки збільшуються.

Раніше "Апостроф" повідомляв, що у Верховній Раді зареєстрували кілька законопроектів, які можуть істотно ускладнити життя українським водіям.