RU  UA

Пʼятниця, 27 грудня
  • НБУ:USD 41.60
  • НБУ:EUR 43.30
НБУ:USD  41.60

Новини

27 грудня

Всі новини

Чому ціни на газ злетіли в рази: експерти дали чітку відповідь

Експерти пояснили, чому ціни на газ, які влітку минулого роки не дотягували і до 50 доларів за 1 тисячу кубометрів, сьогодні більше ніж в десять разів вищі.

Про це йдеться в матеріалі "Апострофа".

Одна з причин, безумовно, полягає в тому, що світова економіка поступово оживає після зняття більшості карантинних обмежень, пов'язаних з пандемією коронавірусу.

"Економіка країн Східної Азії і, перш за все, Китаю, виходить з депресивного стану, і, відповідно, потребує збільшення обсягів енергоресурсів, і тому на цей найбільш преміальний зараз ринок пішли основні потоки скрапленого газу", - зазначив президент Центру глобалістики "Стратегія XXI "Михайло Гончар.

При цьому, за його словами, ситуація на європейському ринку газу дещо інша, нехай світова цінова кон'юнктура на нього також впливає певною мірою. Разом з тим, на європейському ринку присутній фактор політичного впливу Росії через домінуюче на ньому положення "Газпрому", який забезпечує 41% імпорту газу в країни Європейського Союзу.

"Вважається, що допустима норма - це третина. "Газпром" цим користується, тому в таких обставинах йому не так важливо, які обсяги він направляє на ринок, так як ціна в порівнянні з минулим роком зросла більш, ніж у десять разів", - пояснив Гончар.

З цим згоден експерт енергетичних програм Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп.

"У "Газпрому" за останні рік-півтора було недоотримання виручки, тому він намагається сприяти утворенню дефіциту, щоб цей дефіцит вплинув на ціну і приніс більше доходів. Очевидно, що екстра-виручку вони вже отримали", - говорить він.

Експерт наголосив, що Росія намагається продемонструвати Європі, що їй не варто відмовлятися від довгострокових контрактів на поставки газу.

"Європа останнім часом рухалася в бік біржової торгівлі, зменшувалася частка довгострокових контрактів і збільшувалася частка спотових. Мовляв, ви хотіли спотову торгівлю, - ось, тепер дивіться, до яких наслідків це може призвести", - зазначив Прокіп.

Детальніше читайте в матеріалі "Апострофа": Справа - труба: як Росія шантажує Європу "Північним потоком-2".