Якісна і активна розбудова нових енергетичних потужностей в Україні стає неможливою через багатомільярдні борги в галузі енергетики.
Про це заявив Олександр Візір, координатор сектору «Енергетика та клімат» Ukraine Facility Platform.
За його словами, найбільші борги сформовані перед виробниками зеленої електроенергії, а також на балансуючому ринку, де працює маневрова генерація.
«У нас є величезний пул суб’єктів (які мають борги – ред.) – переважно державного і комунального сектору економіки. Зараз заборгованість перед НЕК Укренерго на балансуючому ринку 36 млрд грн. Це дуже багато», - сказав Візір.
Він зазначив, що ці борги на балансуючому ринку виникли через те, що комунальні водоканали і теплокомуненерго підпадають під категорію тих, кого не можна відключати від енергопостачання за борги і тому вони здебільшого зловживають цією можливістю.
Окрім того, Візір розповів, що таким чином формується коло боргів, і, зокрема, тому «Укренерго» винне виробникам зеленої енергії 18,4 млрд, а борги учасників енергоринку перед «Укренерго» складають 26 млрд грн.
«Ключова історія з погашенням оцих 18 млрд грн. Розвиток будь якої нової генерації на ринку буде неможливий, якщо ми системно не вирішимо проблему боргів на балансуючому ринку», - підкреслив експерт, зазначаючи, що боргова криза не вирішується вже 5 років.
На його думку, системного рішення, яке би припинило наявність боргів, немає і це негативно впливає на розвиток енергетики та будівництво маневрових потужностей.
«Якщо я буду продавати на балансуючому ринку електроенергію, а зі мною будуть розраховуватись через 9-12 місяців, то яка б не була супер класна економічна модель – ризик отримати гроші через рік величезний. Це відлякує дуже велику кількість суб’єктів», - заявив Візір.
Він підкреслив, що інвестори ризикнули вкласти кошти в будівництво установок зберігання енергії виключно тому, що «Укренерго» оголосило про наміри вирішити проблему боргів на балансуючому ринку у 2025 році.
Нагадаємо, в ДП «Гарантований покупець» повідомили, що заборгованість перед виробниками електроенергії з відновлюваних джерел наразі складає 22 млрд грн.
На думку нардепа Олексія Кучеренка, енергетичному ринку України необхідні пропозиції, які можуть лягти в основу комплексного компромісу між усіма учасниками. Йдеться про створення дорожньої карти, яка врегулює системні технічні та фінансові проблеми і дозволить стабілізувати ситуацію з боргами на ринку.