Україна має створити екологічні стимули для більшого використання в економіці електроенергії з відновлюваних джерел, що створить додаткові можливості для залучення інвестицій в будівництво зелених електростанцій.
Про це йдеться в дослідженні ДП Укрпромзовнішекспертиза щодо функціонування в Україні гарантій походження (ГП) електроенергії, які є електронним підтвердженням споживання зеленої електроенергії у виробництві товару чи наданні послуги.
«За прогнозами авторів звіту, зростання інвестицій і будівництво нових ВДЕ потужностей завдяки повноцінному функціонуванню ринку ГП в Україні, матиме позитивний вплив на основні макроекономічні показники», - повідомляють в Українській вітроенергетичній асоціації, яка виступила ініціатором такого дослідження.
На думку експертів, в Україні існує низка бар’єрів для розвитку ринку ГП. Зокрема, мова про: невідповідність стандартам ЄС, що ускладнює потенційний експорт «зеленої» електроенергії до країн союзу; низьку зацікавленість покупців та обмежений внутрішній ринок; відсутність механізмів стимулювання попиту на ГП з урахуванням екологічної цінності.
Експерти зазначають, що функціонування ринку ГП забезпечить зростання ВВП України на +0,26%, а валовий випуск – на 0,3%. Окрім того, це дасть стимул до створення 17,6 тис. нових робочих місць.
Також зазначається, що розвиток ВДЕ забезпечить зростання податкових надходжень на +5,5 млрд грн. А експорт надлишкової «зеленої» енергії додасть ще 32 млрд грн до бюджету, що сумарно складе 37,5 млрд грн.
«Розбудова ринку ГП сприятиме: відновленню енергетичної системи України, зокрема за рахунок будівництва нової ВДЕ генерації; «зеленому» переходу, адже за рахунок розбудови ВДЕ генерації автоматично знизяться викиди СО2; зменшенню вуглецевого сліду в українській продукції; залученню інвестицій та декарбонізації економіки», - зазначають експерти.
Раніше в ДП «Гарантований покупець» прогнозували низький попит на купівлю гарантій походження на зелену електроенергію. Для вирішення цієї проблеми пропонувалося внести зміни в законодавство для того, щоб обсяг нарахованих зобов’язань за екоподатком можна було зменшувати для підприємств, які купують зелену електроенергію і підтверджують її гарантіями походження.