RU  UA

Пʼятниця, 16 травня
  • НБУ:USD 41.10
  • НБУ:EUR 45.85
НБУ:USD  41.10

Новини

16 травня

Всі новини

Вуглецеве мито без відстрочки — вирок для української промисловості, — Циганок

Фото: з відкритих джерел

Європейський механізм прикордонного вуглецевого коригування (CBAM), який передбачає запровадження вуглецевого мита з 2026 року, може мати катастрофічні наслідки для економіки України, що воює.

Про це заявила Людмила Циганок, засновниця ESG Liga, президентка Асоціації професіоналів довкілля PAEW, гендиректорка «Офісу сталих рішень».

«CBAM може зруйнувати українську економіку вже у 2026 році. І не допоможе довкіллю», – наголосила вона.

Циганок навела шокуючі оцінки впливу нового регламенту ЄС: зниження ВВП на 4,8%, скорочення експорту до Євросоюзу на 7,8%, до 120 тисяч втрачених робочих місць, а також — зменшення податкових надходжень більш як на $3,5 млрд.

«А тепер уявіть, як це допоможе клімату. Ніяк», – констатує експертка.

На її переконання, CBAM у воєнній Україні не стимулюватиме екологічну трансформацію, а, навпаки, зупинить її. Причини — відсутність ресурсів для модернізації, пріоритет виживання над екологією, і, зрештою, загроза заміщення українського експорту більш «брудними» аналогами з третіх країн.

«Українські підприємства не мають ресурсів на декарбонізацію під обстрілами. Падіння економіки — менше можливостей для екологічної політики. Замість скорочення викидів — зупинка виробництва й ріст безробіття. А "чисті" українські товари замінить "брудний" імпорт із третіх країн», – пояснила вона.

Людмила Циганок наголосила: у регламенті CBAM є юридичний механізм, що дозволяє призупинити його дію в разі війни — це стаття 30(7). Однак досі жодна країна, включно з Україною, не скористалася цим правом.

Вона звернулася до Кабінету Міністрів, зокрема до віцепрем’єрки Ольги Стефанішиної, міністерки економіки Юлії Свириденко та заступниці міністра захисту довкілля Світлани Гринчук із закликом: «Просимо Кабінет Міністрів України звернутись до Єврокомісії і добитись відстрочки CBAM — на час війни + 5 років».

Раніше експерти найбільшого в Україні бізнес-об'єднання енергетичних компаній Energy Club наголошували, що CBAM несе потенційні ризики для української економіки — від скорочення експорту й валютних надходжень до додаткового навантаження на промислові підприємства.