"Укрзалізниця" погасила зобов'язання перед АТ Сбербанк на суму $131 млн незважаючи на кризовий стан і потенційну можливість реструктуризації або судового оскарження боргів.
Про це пише видання Цензор.
Зокрема, в матеріалі сказано, що для виплати боргу перед банком країни-агресора збиткова держкомпанія спеціально випустила п'ятирічні євробонди. За словами автора, операція проводилася з відома наглядової ради.
"27 квітня 2021 Наглядова рада АТ "Укрзалізниця" на позачерговому засіданні під чітким керівництвом глави Шевкі Аджунера погодив залучення єврооблігацій в розмірі 300 млн дол під 7,9%", - говориться в матеріалі.
За словами автора, в презентації, яку роздали членам Наглядової ради з метою залучення зовнішнього фінансування було зазначено "погашення заборгованості за існуючими кредитами / позиками і поповнення оборотних коштів". У тому числі перед АТ "Сбербанк".
За попередньою інформацією, компанія не змогла або не захотіла провести переговори про реструктуризацію свого боргу або викупу її з дисконтом, як це зробили інші без винятку державні компанії, які мали борги перед "дочкою" російського банку після початку війни, йдеться в матеріалі.
"Наприклад, державна холдингова компанія "Артем", яка заборгувала АТ Сбербанк $10,2 млн і 203,8 млн грн. Все ще продовжує судитися з росіянами і веде переговори про отримання значного дисконту", - йдеться в статті.
За даними автора, під час презентації голова наглядової ради компанії Аджунер прямо зазначив, що він і в.о. голови правління "Укрзалізниці" узгодили це рішення з прем'єр-міністром Денисом Шмигалем.
"На початку травня 2021 Міністерство фінансів України надало схвалення угоди, про що було особисто повідомлено прем'єр-міністру. І це не перший транш, який перерахувала "Укрзалізниця" банку країни-агресора. Виплата боргів російському банку стала вже системною практикою компанії і Івана Юрика - в грудні 2020 року компанія погасила свій гривневий борг перед "Сбербанком" у розмірі 175 млн грн. І це при тому, що компанія вже третій рік поспіль перебуває в критичному фінансово-економічному стані", - відзначає автор.
Він також додає, що погашення боргу перед АТ "Сбербанк" відбулося напередодні рішення РНБО щодо кризової ситуації і надання доручення Денису Шмигалю про необхідність введення в компанію тимчасового управління.