Російський президент Володимир Путін сподівається і зобов'язаний робити все можливе для того, щоб домогтися поразки діючого президента Петра Порошенка.
Про це розповів американський історик, політолог Олександр Мотиль, передає "Главком".
"Проблема України не в тому, що вона недостатньо змінилася. А в тому, що вона змінилася занадто багато і занадто швидко, тим самим підвищуючи очікування населення, підриваючи вже існуючі моделі поведінки, створюючи невизначеність, і тим самим збільшуючи популярність популістів, які стверджують, що повернення до старих часів є надзвичайно важливим.
Насправді, Україна змінилася більше за останні чотири роки, ніж у попередні два десятиліття після здобуття незалежності у 1991 році", - переконаний експерт.
Серед здобутків, які він виокремив:
- Побудову висококонкурентної армії і військово-промислового комплексу, а також зупинка російської агресії на південному сході.
- Зростання іноземного інвестування, (особливо з Китаєм).
- Зростання економіки на близько 3,5% (Сільське господарство та ІТ процвітають. Інвестиції в альтернативні джерела енергії зростають).
- Поступове відновлення банківської системи поступово відновлюється, і в цілому, досягнута макроекономічна стабільність).
- Місцева влада отримала більше повноважень і значних ресурсів.
- Реформування освіти на всіх рівнях; університети та коледжі отримали більшу автономію. Українська мова та культура в даний час переживають відродження, подібне до золотих 1920-х. Книговидання швидко розширюється, кінематографічна індустрія відроджується, мистецтво, музика, танець і театр - як традиційні, так і авангардні - є настільки ж інноваційними, як і будь-що на Заході.
- Українська Православна Церква стала автономною, тим самим зміцнивши відхід країни від Росії.
- Були зроблені важливі кроки для припинення корупції. Усі чиновники повинні розкрити свої активи. Створено антикорупційне агентство та український еквівалент ФБР. Антикорупційний суд приступив до роботи. Бізнесмени зізнаються, що в Україні стало легше вести бізнес.
Також, за словами Мотиля, Україні вдалося зберегти активну, хоча і недосконалу демократію, зі жвавою пресою, що відображає всі думки, сильне громадянське суспільство і загальноприйняті демократичні інститути та процедури.
"Парадоксально, але, незважаючи на такі вражаючі і явні зміни, більшість українців наполягатиме на тому, що «нічого не змінилося" і що країна рухається в "неправильному напрямку". Ці думки суперечливі, адже якщо нічого не змінилося, Україна не може рухатися в неправильному напрямку, але вони відображають широко поширену українську нетерпимість, підживлену надмірними очікуваннями після революції Євромайдану 2014 року. Насправді, "все змінилося" і країна рухається в "правильному напрямку"", - переконаний експерт.
Мотиль переконаний, що Путіну вигідно, аби до влади прийшов хтось інший, аби не Порошенко.
"Перемога Порошенка означала б продовження позитивних тенденцій в Україні. Перемога Тимошенко може бути дестабілізуючою, особливо якщо вона вирішить атакувати політичну еліту і шукати швидкої угоди з Росією. Перемога Зеленського може змінити "все", особливо якщо він прийме некомпетентну політику, яка дозволить олігархам відновити контроль над економікою, підніме інфляцію, підвищивши зарплати і пенсії, і дозволить російське вторгнення, нехтуючи безпекою і обороною.
Не дивно, що російський президент Володимир Путін сподівається і зобов'язаний робити все можливе для того, щоб домогтися поразки Порошенка, що може бути найкращою причиною для переобрання чинного президента. Тимошенко підійшла б краще, ніж Порошенко для Путіна, але, будучи непередбачуваною, могла б бути причиною для занепокоєння. Перемога Зеленського була б омріяним сценарієм для Путіна", - підсумував він.