Ситуація, пов'язана з рішенням Конституційного Суду про скасування електронного декларування та президентським законопроектом про припинення повноважень КСУ, показала дві проблеми, які можуть завдати удару по основам державності: втручання Офісу президента в діяльність судової гілки влади, і втручання іноземних держав у внутрішні справи України.
Про це заявив народний депутат Вадим Новинський, передає прес-служба депутата.
Як вважає депутат, фундамент конфлікту "був закладений режимом Петра Порошенка його так званої реформою правосуддя та судоустрою". Тоді повноваження звільняти суддів КСУ за порушення присяги парламент втратив в результаті змін до Конституції 2016 року. В ході люстрації були звільнені юристи, розформовані сотні судів і призначені "лояльні до влади судді", вважає депутат.
"Десять з п'ятнадцяти суддів нинішнього складу КСУ були призначені режимом Петра Порошенка. Політизація конституційної юстиції - головна причина того, що нинішній склад Конституційного Суду, наприклад, більше шести років безрезультатно розглядає конституційне подання про скасування люстрації і більше року - про мовний закон... Вважаю ігнорування проблем і небажання виправляти створені Петром Порошенко дисбаланси стратегічною помилкою нової влади. Спадкування традицій правового нігілізму і пріоритету політичної доцільності над законністю призведе владу до того ж підсумку, що і режим Петра Порошенка. Проблемою президента є те, що він занадто довірився частини свого оточення. Ця довіра може поховати рейтинги і репутацію президента, привести до реваншу сил, які сповідують війну, ненависть і протистояння в суспільстві", - стверджує депутат.
Також на його думку, неприпустимою є позиція іноземних дипломатів - послів "Великої Сімки", які "втручаються у внутрішні справи суверенної держави, намагаючись підмінити собою політичні інститути. Очевидно, що подібна практика навряд чи віталася б в США, Великобританії, Канаді або будь-якій іншій державі - так само як і іноземне втручання в політичні процеси".
Народний депутат запропонував оптимальний на його думку вихід з ситуації, що склалася.
"Пропонуючи рішення в якості виходу з кризи, президент України повинен пам'ятати, що він в першу чергу гарант Конституції, і його законодавчі ініціативи повинні зміцнювати конституційний порядок, а не бути для нього загрозою. Розумним виходом з ситуації був би збалансований законопроект про електронне декларування. Закликаю всі гілки влади повернутися в рамки Основного закону і співвідносити свої дії з інтересами суспільства, громадян та держави", - зазначив Вадим Новинський.