Формула «Роттердам+» і формула ціноутворення на газ для населення «NCG+» ідентичні.
Про це заявив директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН України Валентин Землянський.
«Що «Роттердам+», що формула ціноутворення на газ для населення «NCG+», за якою читається ціна газу, 80% якого видобувається в Україні, абсолютно ідентичні. Вони приймалися в ході переговорів з МВФ», - розповів експерт в ефірі радіо «Голос столиці».
«Коли в 2016-му році приймалися ці рішення, вважалося, що вони стануть одним з механізмів переходу до ринку. Зможуть лібералізувати ціноутворення, оскільки раніше воно визначалося регуляторних шляхом. Адже раніше як було - виходив профільний міністр Демчишин і говорив, що ціна на вугілля повинна становити 1100 грн/тонна. І йому було абсолютно не важливо, що на шахтах ДТЕК собівартість була 1500 грн/тонна, а на державних шахтах Львівсько-Волинського басейну - понад 2500 грн/тонна. Вважалося, що таким чином вдасться піти від корупційних дій, створити прозору схему, за якою буде формуватися ціна на енергоносії», - пояснив причини появи обох формул Валентин Землянський.
На думку експерта, у зв'язку з блокадою Україна буде змушена збільшувати поставки імпортного вугілля. Вже в цьому році частка імпорту досягне 20%.
«НАБУ заявило, що формула «Роттердам+» незаконна, оскільки в 2016-му році було імпортовано всього 3% вугілля. При цьому, РНБО в 2017 році підтвердило блокаду Донбасу і цього року імпорт вугілля складе 19-20%. А наступного року через навантаження по марці Р буде ще більше – на 10-15%. Видобуток держшахт скорочується, попит збільшується і його доведеться покривати імпортом», - підкреслив він.
Валентин Землянський вважає, що розслідування НАБУ можуть призвести до перегляду формул ціноутворення на енергоносії та перерахунку тарифів на газ для населення.
«Якщо незаконний «Роттердам+», то з таким же успіхом можна оголосити незаконним «NCG+» і НАБУ має почати розслідування чому населення платить такі тарифи за газ», - підкреслив експерт.
17 серпня співробітники НАБУ провели обшуки Національної комісії з регулювання електроенергетики та комунальних послуг у справі, пов'язаному з твердженням вугільної формули «Роттердам+».
21 серпня представники МВФ вказали уряду України на необхідність виконання норм чинного меморандуму з Фондом і відповідної постанови Кабміну, яким закріплена методика розрахунку вартості ціни газу для населення «NCG+» (відома також як «Дюссельдорф+» по імені німецького міста, розташованого поблизу газового хаба).
22 серпня голова НКРЭКУ Дмитро Вовк та керівники Секретаріату Європейського Енергетичного Співтовариства обговорили у Відні організацію проведення незалежного аудиту українського регулятора.