Предстоятель Української православної церкви (Київський патріархат), патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет привітав президента Петра Порошенка із рішенням Синоду Вселенського Патріархату щодо автокефалії.
"Я Вас поздоровляю з першою перемогою", - сказав патріарх главі держави під час зустрічі, передає прес-служба президента.
"Я хочу Вам особисто подякувати, тому що завдяки Вашій наполегливості, завдяки Вашій мудрості ми досягли цього. Бо і попередні президенти також працювали, але не досягли. А Ви досягли цієї нашої загальної мети", - підкреслив Філарет.
Президент назвав історичним день приняття Синодом цього рішення.
"Історичний день не у вимірі року чи десятиліття. Історичний день у вимірі 1030-річчя хрещення нашої землі і нашої країни України-Руси. Довгих 332 роки Україна та українська церква чекала автокефалію. І сьогодні це рішення прийнято щодо автокефалії і продовжується процес надання Томосу", - зазначив Порошенко.
Він наголосив, що Синод прийняв рішення з дуже важливих питань, які допоможуть Україні створювати єдину помісну православну автокефальну церкву.
"Я вважаю, що є декілька дуже важливих дат в історії України. Це і дата проведення референдуму у 1990 році, коли великою волею українського народу було обрано незалежність. Це і дата 24 серпня, коли відродилася Українська держава. Я думаю, що дуже важлива і назавжди увійде в історію України дата 11 жовтня. Дата, коли українській церкві повернуто автокефалію", - підкреслив Порошенко.
Він додав, що буде радий, коли кожен українець зрозуміє велич цієї події.
Порошенко також наголосив, що поясненням його активної участі в процесі отримання автокефалії Української Церкви є розуміння того, що це надзвичайно важлива частка процесу державотворення.
"Українська незалежність без наявності помісної автокефальної церкви, коли церква буде п’ятою колоною сусідньої держави, є не повна незалежність. Це є залишок колоніального статусу. І лише той факт, що Україна зараз, саме сьогодні 11 жовтня, отримала автокефалію є завершенням формування незалежності дуже великої держави Україна. Найбільшої за територією держави в Європі", - сказав президент.
"Це епохальне рішення. Тому що українська церква ніколи не була автокефальною. Вона мала широкі права за київських князів, але знаходилась у складі Константинопольського патріархату. А потім попала у російську неволю і теж була невільною. У ХХ столітті, коли виникла Українська Народна Республіка, нібито відродили українську автокефальну церкву, але тут же вона і загинула", - зазначив патріарх Філарет та зауважив, те що зараз відбувається – це вперше за 1030 років.
Водночас предстоятель УПЦ зазначив, що потрібно буде ще здійснити відповідні кроки.
"Я думаю, що ми досягнемо і більшого – створимо єдину українську православну церкву. Але створимо її на вільних засадах, без насилля і без будь-якого тиску, добровільно", - підкреслив він.