RU  UA  EN

Понеділок, 25 листопада
  • НБУ:USD 41.05
  • НБУ:EUR 42.85
НБУ:USD  41.05
Суспільство

Новини

24 листопада

Всі новини

Зміїне свято 2020: заборони і прикмети в цей день

12 червня в народі називають Зміїним днем. В цей день не рекомендується ходити в ліс, по хащах чи великій траві, адже там може вкусити змія. Наші предки вірили, що саме в цей день плазуни дня вилазили на сонце і їхня кількість дуже велика.

"Апостроф" розповідає детальніше про історію свята, його прикмети і заборони.

В Київській Русі було повір'я, що в цей день "змії поїздом йдуть на зміїне весілля". Вбивати гадів в цей день було дуже небезпечно: вважалося, що зміїні родичі будуть жорстоко мститися будь-кому, хто заподіє їм шкоди, а врятувати від зміїної отрути в цей день не зможе жоден знахар. У народі говорили: "Не ходи в цей день в трави, не турбуй лісові хащі, не питай долі".

Самі змії не тільки викликали у людей страх, а й користувалися певним повагою. Вважалося, що плазуни і їх окремі частини можуть лікувати хвороби. Наприклад, витоплене з змії сало служило ліками від бешихових запалень і від нагноєння очей, а зміїну шкуру прикладали до наривів.

У зміїне свято прийнято було садити боби. Перед цим їх вимочували в озимій воді, яку збирали в лісових ярах, де довго лежить сніг. При посадці бобів примовляли: "Вродіть, боби, і великі, і великі, на всі долі, на старих і малих, на весь світ хрещений".

Прикмети на Зміїний день

  • Закричала сова - до холоду.
  • Вранці немає роси - вночі дощик поллє.
  • Золотисті чисті або блідо-рожеві захід і схід - погода залишиться гарною.
  • Коли боби цвітуть - з хлібом важко, але коли мак в цвіту - вже легше.
  • Джмелі стурбовані - бути дощу.
  • Качки під час дощу не сховалися, а витягли шиї і задерли голови догори - негода затягнеться.
  • В зеніті небо ясне - до поліпшення погоди.
  • Пізно ввечері коник затріщав - до погожого дня.
  • Нічна фіалка в сонячну погоду закрила квіти і зігнула стебла - чекати опадів.
  • Рясне цвітіння шипшини обіцяє злу зиму.
  • Сон з 11 на 12 червня віщий. Виповниться він через тиждень.

12 червня у православ'ї

12 червня (30 травня по старому стилю) православні віруючі шанують пам'ять преподобного Ісаакія сповідника, ігумена Далматського, що жив в IV столітті.

Святий був відлюдником. За часів антихристиянських гонінь при імператорі Валенті він жив в пустелі. У 378 році, коли імператор готувався до воєнного походу проти готів, які стояли у великій кількості на берегах Дунаю, погрожуючи Константинополю, Ісаакій закликав царя відімкнути храми православним. Однак імператор не прислухався до преподобного і наказав кинути його в яр, на дні якого було непрохідне болото. Святий з допомогою Божою залишилася живою. Він закликав імператора відкрити храми православним і передбачив, що якщо він цього не зробить, то загине у вогні.

Передбачення святого виповнилося: переслідуваний варварами імператор кинувся тікати і сховався в сараї з соломою. Варвари, дізнавшись про це, спалили сарай. Після звістки про загибель імператора преподобного Ісаакія звільнили і стали вшановувати як пророка Божого.

На Ісааків день люди намагалися не ходити в ліс, бо змія могла так вкусити людину, що після укусу її буде вилікувати дуже важко.

Нагадаємо, 8 червня православні християни відзначили велике свято - День Святого Духа, який вважається прямим продовженням Трійці. Його дата змінна - в православ'ї свято відзначають на 51-й день після Великодня. Оскільки дата завжди випадає на перший день тижня, її часто називають Духів понеділок, або понеділок Святого Духа.