Група українців намагалася вилетіти до Греції, не дивлячись на заборону через пандемію коронавируса. Після чого їх затримали в аеропорту Афін в ніч з 4 на 5 липня і відправили в місцеву поліцейську дільницю, де вони все ще продовжують перебувати в жахливих умовах.
Про це написала "Страна.юа" і розповіла, що ж сталося з туристами.
17 наших співвітчизників, серед яких двоє дітей 8 і 9 років, прилетіли в Афіни двома рейсами: авіакомпанії Ryanair і авіакомпанії Wizz Air, з вильотами 4 липня о 18:00 з "Борисполя" і о 18:45 з "Жулян".
"Вночі 4 липня після отримання звернення на "гарячу лінію" посольства від 17 громадян України, які були не пропущені в аеропорту після прибуття до Греції рейсами Wizzair і Ryanair, черговий консул негайно встановив прямий контакт з українцями (перша комунікація відбувалася з 00:30 - до 1:30 5 липня). Відразу почалася робота з представниками поліції аеропорту щодо забезпечення умов перебування наших громадян. Посадова особа посольства вранці 5 липня прибула до поліцейського відділку і доставило питну воду та засоби особистої гігієни громадянам України.
Завдяки проведеній роботі з поліцією, українцям дозволили додатково купувати напої та їжу на території поліцейської дільниці аеропорту. З партнерами компаній Wizzair і Ryanair підтверджено забезпечення пасажирів харчуванням.
Повернення наших громадян додому можливо першими зворотними рейсами Афіни - Київ: Wizzair - 7 липня о 21:55, Ryanair - 6 липня. Консули України співпрацюють з відповідними державними структурами Греції для того, щоб до непропущених громадянам України, які віднесені до категорії "небажані", не застосовувалася процедура депортації ", - заявили в посольстві України в Греції.
За інформацією "Страна", частина тих людей, кого не пропустили, мали, за їхнім твердженням, статус в Греції (ВНЖ, заміжжя), частина - летіли транзитом в інші країни Європи (наприклад, студенти, які входять в категорію громадян України, яких впускають в ЄС).
Як наші туристи провели ніч
Як розповіла Ганна Валевська, студентка, яка навчається у Франції і намагалася потрапити туди через Грецію, її та інших українців не пропустили на паспортному контролі і відвезли в автозаку в поліцейську дільницю при аеропорті. А там, за її словами, дуже брудно і немає навіть туалетного паперу.
Затримані українці
"У людей все забрали: ручну поклажу, ноутбуки. Залишилися тільки телефони - і то без зарядок. Нас замкнули в камерах при ділянці, які скоріше схожі на в'язницю (хоча це не в'язниця, вона там теж є - для нелегальних мігрантів). Так ось там, де нас поселили, таргани як коні, кондиціонера немає, а на вулиці спека. Чи не годують (пізніше дозволили сходити під наглядом в супермаркет). Спати нема на чому - голі дошки навіть без матраців. Вже мовчу про мило, туалетний папір - їх немає. А багаж залишився в аеропорту. Взяти за свій рахунок готель, щоб дочекатися зворотного рейсу, також не дозволяють. Але як жити ще два дні в цій в'язниці, не уявляю ", - розповіла вона.
За словами турагентів, українці досі намагаються потрапити до Греції, хоч вона зараз і закрита для наших громадян. За словами, Ігоря Захаренка, працівника турфірми "Феєрія мандрів", головним питанням є те, як людей випустили з України і посадили на рейс, якщо в'їзд до Греції для українців поки заборонений.
У прикордонній службі, авіакомпанії і МЗС відхрещуються від відповідальності. У департаменті консульської служби МЗС України заявили, що туристів не затримали, а просто не пропустили, оскільки українці не врахували обмежень на в'їзд, які діють в Греції через коронавірус.
Як розповідає видання, в авіакомпаніях, рейси яких затримали, не прокоментували ситуацію, а неофіційно повідомили, що вони лише продають квитки, а за документи відповідальний пасажир. Зараз також можна купити квиток Київ-Афіни, літаки літають двічі в тиждень.
Чому все-таки вийшла така ситуація
Як розповідає "Страна", в дипломатичних колах виданню пояснили, плутанину внесла суперечлива інформація по Греції, яка спочатку пускала українців - єдина з усіх країн Шенгену, - а потім з 1 липня все-таки закрила нам в'їзд під тиском Брюсселя, який залишив Україну в списку нев'їзних.
"Не дивлячись на наявність в розкладі вильотів в країни ЄС, обмеження для українців поки продовжують діяти: в'їзд можливий за контрактом на роботу, на навчання, при наявності дозволу на проживання, для членів сімей громадян ЄС. Наявність авіаквитка і навіть допуск на борт, на жаль, ніяк не забезпечують успішність поїздки. Більш того, навіть вищенаведені документи можуть не гарантувати потрапляння в країну призначення. При посадці співробітники авіакомпанії не допускають на рейс тих, хто не може підтвердити мету візиту ", - кажуть дипломати.
Але деякі вирішують летіти на свій страх і ризик по безвізу.
Як писав "Апостроф", в аеропорту Афін (Греція) затримали 17 українців , які прилетіли з Києва, через заборону на в'їзд до ЄС громадян третіх країн.