RU  UA  EN

Понеділок, 28 квітня
  • НБУ:USD 41.30
  • НБУ:EUR 46.85
НБУ:USD  41.30
Суспільство

Новини

28 квітня

Всі новини

Горить, плавиться і стирається: стали відомі результати досліджень НВМПЕ для бронежилетів

Надвисокомолекулярний поліетилен, який використовується в бронежилетах для сил правопорядку і в цивільних виробах, горить, плавиться і миттєво стирається. До такого висновку прийшли в лабораторії, де проводилися його випробування.

Про це повідомили кореспонденту "Апострофа" в компанії ТОВ "НВП" ТЕМП-3000 ".

Спроби "протягнути" до ЗСУ цей поліетилен в якості матеріалу для балістичних пакетів бронежилетів стали причиною дослідження його властивостей на відповідність військовим потребам.

Під час нових експериментів на м'який балістичний пакет з арамідної тканини з бронежилета "Корсар м3с 1-4" (2014 г.) був покладений просочений горючою речовиною фрагмент тканини, який повністю згорів, але арамідний пакет залишився неушкодженим - тільки залишки кіптяви на верхньому шарі. Такий же фрагмент з горючою речовиною був покладений на м'який балістичний пакет з НВМПЕ, і той загорівся і почав плавитися, потім повністю згорів.

Вогнестійкість елементів екіпіровки важлива для екіпажів ББМ - в разі потрапляння в машину, на військовослужбовців не повинно бути екіпіровки, яка може займатися і плавитися, вказують фахівці.

Також в лабораторних умовах ТОВ "НВП "ТЕМП-3000" були проведені тести балістичних пакетів з арамідних тканин і поліетиленових балістичних пакетів з нетканого полотна на вплив вологи. Після занурення в воду на годину і подальшої сушки арамідні пакети відновили свої балістичні властивості, при цьому поліетиленовий пакет погіршив свої властивості, а його сушка тривала 10 діб. Така сушка поліетилену пов'язана з його конструктивним виконанням, оскільки в його конструкції склеєні між собою волокна балістичного поліетилену, покриті поліетиленовими плівками. При зануренні вода потрапляє між плівками, а при сушінні перетворюється на пару, пошкоджуючи волокна. Таке дослідження ближче до реалій фронту, де дощі відповідають кліматичним ГОСТ, а умови сушіння - це бліндаж з "буржуйкою".

Наступний тест, який був проведений НВП "Темп-3000", це стійкість до стирання матеріалів. Тест підтверджує термін служби бронежилетів - 5 років і матеріали, з яких вони виготовлені, повинні витримувати не менше 50 тис циклів тертя. Однак балістичний надвисокомолекулярний поліетилен (НВМПЕ) згідно з протоколом витримав руйнування верхньої плівки максимум за 100 циклів тертя, а внутрішній шар зруйнувався на 230 циклі. Такі характеристики пов'язані з його виготовленням, оскільки верхня і нижня плівка має товщину до 10 мікрон, тому швидко пошкоджується, а потім розсипаються клеєні волокна поліетилену.

Зразок трикотажного полотна з армійської футболки, після тестування на тертя згідно ДСТУ ISO 12947-:1998

Зразок балістичного нетканого поліетилену, після тестування на тертя згідно ДСТУ ISO 12947-:1998

Зразок арамідної балістичної тканини, після тестування на тертя згідно ДСТУ ISO 12947-:1998

Таблиця №1 проведених тестів арамідних та поліетиленових балістичних матеріалів

Таблиця №2 проведених тестів арамідних та поліетиленових балістичних матеріалів

Як вказують експерти, комерційні фірми, що розвинули бізнес на базі комерційних поставок бронежилетів, не хочуть вкладатися у виробництво балістичних матеріалів, а прагнуть завозити з-за кордону дешевий поліетилен. При цьому не згадується про ризики для користувача. До речі, надвисокомолекулярний поліетилен в Україні можуть виготовляти лише кілька компаній, зокрема й "Темп-3000". Він також використовує НВМПЕ у своїх виробах, але лише у сегменті ринку, де він не може нашкодити кінцевому користувачеві.