Глобальне співробітництво астрономів, які відстежують в оперативному режимі дані спостережень наземних телескопів і космічних обсерваторій, допомогло вперше простежити зв'язок між магнітарами і швидкими радіовсплесками, природа походження яких поки достовірно не встановлена.

Про відкриття коротко розповідається на сайті Європейського космічного агентства ESA.

В кінці квітня 2020 року сканери цього апарату стежили за магнітаром SGR 1935 + 2154. Він був виявлений шість років тому в сузір'ї Лисички, коли був зафіксований потужний сплеск рентгенівського випромінювання від нього.

Тільки зараз він знову став активним. Але вивчаючи його, астрономи виявили щось дивне: цей магнітар випромінював не тільки звичайне рентгенівське випромінювання, але і радіохвилі.

"Ми зафіксували спалах високоенергетичного або жорсткого рентгенівського випромінювання від цього магнітару 28 квітня, використовуючи Integral, - говорить провідний автор дослідження Сандро Мерехетті з Національного інституту астрофізики в Мілані. - Система оповіщення про спалах, встановлена на Integral, автоматично всього за кілька секунд сповістила про це обсерваторії всього світу. Це дозволило науковому співтовариству діяти швидко і детально вивчити джерело".

Радіотелескопи по всьому світу були націлені на вивчення цього спалаху.

"Ми ніколи раніше не спостерігали від магнітару випромінювання радіохвиль, що нагадує швидкий радіоівсплеск", - говорить Сандро Мерехетті.

Це унікальне поєднання випромінювань ніколи раніше не спостерігалося. Його вивчення може вирішити давню космічну загадку.

Швидкі радіовсплески - це одна з головних загадок сучасної астрономії. Вперше вони були виявлені в 2007 році. Ці події яскраво "пульсують" в діапазоні радіохвиль протягом декількох мілісекунд, після чого зникають. Втім, в цьому році вченим вдалося зафіксувати повторні радіовсплески.

Раніше "Апостроф" повідомляв, що комета Neowise, яка є найяскравішою за останні сім років, максимально наблизилася до нашої планети кілька днів тому - і це зняли з Міжнародної космічної станції (МКС).