У суботу, 15 серпня 2020 року православна церква вшановує пам'ять Стефана Первомученика. З цим днем в народі пов'язано багато традицій і звичаїв.

Більше про традиції, прикмети і заборони цього дня пише "Апостроф".

Історія свята

Стефан був першим християнським мучеником, що походив з діаспори євреїв. Стефана разом з шістьма одновірцями апостоли зробили дияконами для підтримки справедливості і порядку при щоденній роздачі потреб. Обрали дияконів після збурень несправедливими роздачами, що виникли в середовищі християн-євреїв, які приїхали з діаспори в Єрусалим і говорили грецькою мовою. Стефан сам носив грецьке ім'я і, швидше всього, теж походив із діаспори.

Стефан не тільки виконував покладені на нього обов'язки, а й проповідував слово Боже в Єрусалимі, за що був притягнутий до суду і побитий камінням.

Традиції та звичаї дня 15 серпня

У народі святий Стефан вважається покровителем коней, тому йому молилися за здоров'я і захист цих тварин. До них в Стефановий день ставилися з особливою повагою. Щоб конячки залишалися сильними, витривалими і здоровими, їх поїли з відра, в яке кидали срібну монету. У деяких місцях замість відра воду наливали в власну шапку. Іноді воду пропускали через срібне сито. У цей день на роботу коней не виводили. Їх годували, мили, вплітали їм в хвіст і в гриву стрічки.

Селяни відзначали закінчення сінокосів. З цього приводу влаштовували свято. В поле 15 серпня не виходили. Щоб заготовлене сіно уберегти від дощів, його переховували в сінниках-сараях. Ще було прийнято косити отаву - траву, що відросла.

У цей день всією сім'єю йшли в поле, збирали трави, щоб сплести "Степановий вінок". Для його виготовлення брали дванадцять трав: божі слізки, конюшину, м'яту, пижмо, полин, ромашку та інші. Ще такий вінок називали - "сонце з марева". Його приносили додому, і вішали на покуті під ікони. Вірили, що він володіє цілющою і захисною силою, допомагає захистити домочадців від застудних захворювань в холодну пору року. Якщо в дім приходила біда або хвороба, господиня від вінка відривала трави і заварювала їх. Вважалося, що сила вінка зберігається до наступної весни.

Народні прикмети на 15 серпня

  • Яка погода в цей день, таким і вересень буде.
  • Дощ на Степана обіцяє багатий урожай картоплі і обіцяє відсутність пожеж в найближчі місяці.
  • Якщо північно-східний вітер дме, то урожай зернових буде поганим.
  • Яка з ранку стоїть погода, така буде протягом 6 тижнів.
  • Молодик в цей день - до дощової погоди, зростаючий місяць - до посушливої.
  • Павуки плетуть акуратну і маленьку павутину - до дощу.
  • Якщо кішки стіни скребуть кігтями, то наближається негода. Ще така поведінка кішок не обіцяє добра рибалкам. Кльову в цей день не буде.
  • Почути свист бурундука - до сонячного і безвітряного дня.
  • Жаби голосно квакають - до дощу. Якщо квакання різко припинилося, то вранці можуть бути заморозки.

Що можна і чого не можна робити 15 серпня 2020 року

У цей день косять отаву - трава, яка виросла на землі після скоса. Збирали стиглі яблука і сливи, а також пізній урожай вишні. Щоб урожай не зіпсувався, в цей день ховали сіно від негоди.

У цей день в жодному разі не можна ображати тварин. До них варто проявляти особливу увагу. Якщо у вас немає коня, погладьте кішку. У цей день краще відкласти великі справи на інший день, а ось плани можна сміливо будувати. Також не дозволяється сваритися. А ще варто утриматися від зневіри.

Як повідомляв "Апостроф", 14 серпня у 2020 році розпочався Успенський піст, який закінчується у четвер 27 серпня святом Успіння. Весь цей проміжок часу бажано присвятити молитвам й уникати суперечок з рідними та близькими.