У п'ятницю, 25 вересня, православні віруючі вшановують пам'ять священномученика Автонома.

"Апостроф" розповідає про традиції і заборони дня.

Святий Автоном був єпископом в місті Пренесті за часів правління імператора-язичника Діоклетіана (який правив у 284-305 роках). Під час великого гоніння на християн Автонома прихистив благочестивий страннолюбець Корнилій, якого він згодом хрестив. Автоном навернув до християнства багато людей.

Багато хто навернувся в селищі Лімна, де Автоном зруйнував язичницький храм. Жерці цього капища розгнівалися і вирішили помститися святому. Вони вбили його прямо під час богослужіння.

Священномученика Артемона (перероблена на Русі для милозвучності форма імені Автоном) в народі називали Змійовик. Вважалося, що в цей день змії, що живуть в полях, відповзають на зимівлю в нори, розташовані в лісах.

Традиційним заняттям на Артамонов день було полювання. І хоча прості люди в цей день боялися йти в ліс, мисливців це не лякало. Вони взували високі чоботи і читали спеціальні замовляння від укусів змій. Успіхом вважалося підстрелити в цей день зайця. Значить, осіннє полювання буде дуже вдалим.

Продовжували в ці дні і збір горобини. Робили це акуратно, щоб ненароком не зламати деревце (це вважалося великим гріхом, а за деякими повір'ями було передвісником біди в родині того, хто зламав). Збираючи горобину, залишали кілька грон на корм птахам.

На Артемона Змійовика спостерігають за березовим і дубовим листопадом. Якщо майже все листя опало, то зима буде теплою. Якщо багато листя залишилося, зима буде лютою.

Як повідомляв "Апостроф", 24 вересня православні віруючі вшановували пам'ять преподобної Феодори Олександрійської. Свято в народі ще називають Федорою-капустянкою.