У понеділок, 12 жовтня, християни шанують пам'ять преподобного Киріака Пустельника, який в 18 років став ченцем і трудився в обителі святого Євфимія , вшановують преподобного Феофана Милостивого, який був родом із сирійського міста Гази.
"Апостроф" розповідає про цей день і що не можна робити.
Хто такий Киріак Пустельник
У лаврі преподобного Євфимія Киріак знайшов собі друга, ченця Фому - великого постника. Але Фому відправили в Олександрію, де він познайомився з архієпископом Тимофієм, який поставив його єпископом в Ефіопській країні. Втративши свого друга, Киріак наклав на себе обітницю мовчання. Він зачинився в келії і розмовляв тільки з Господом.
Пізніше святий віддалився в монастир Сукійський, Чотири роки пробувши в різних службах і заслуживши схвалення всіх батьків, Киріак був поставлений дияконом, а через три роки - пресвітером, а після зроблений канонархом. Цей послух він ніс 18 років. В цілому святий пробув в Сукійському монастирі понад 30 років.
Бажаючи вести більш строге життя, Киріак, у віці 70 років, пішов жити в пустелю. Відомо, що йому служив лев, який їв з рук святого і охороняв його від розбійників. Однак братів, які приходили до преподобного, дикий звір не чіпав. Помер святий в 556 році. На той момент йому було 109 років.
Що відомо про Феофана Милостивого
Він відрізнявся добротою і милосердям, допомагав бідним, приймав мандрівників. Всі свої заощадження він витратив на допомогу людям, а сам залишився в злиднях. Він анітрохи не шкодував про це, але його чекали серйозні випробування. Феофан позбувся здоров'я, недуги завдавали йому великі страждання. Тіло його набрякло, почало розкладатися і видавати сморід.
Всі муки, що випали на його долю, святий приймав благодушно, за все дякуючи Господу. Коли він помирав, почалася страшна буря. Дружина преподобного була засмучена тим, що не зможе його поховати, як годиться. Тоді Феофан їй сказав, що як тільки він помре, буря припинитися. Так воно і сталося. Після смерті тіло його очистилося від гною і ран, стало видавати пахощі любі, виділяючи цілюще миро.
Звичаї і традиції дня 12 жовтня
12 жовтня святкували день мисливця. Мисливці гуляли по пороші, шукали іменинного зайця. Закінчували день застіллям, під час якого розповідали різні мисливські розповіді.
Народні прикмети:
- Якщо небо зоряне, то осінь сухою буде, а наступного року - врожайною.
- Якщо пізно ввечері або вночі з'явився туман, заморозків не буде.
- Поява в лісі пізніх грибів - до затяжної осені.
- Якщо вдень вітер посилюється, а до вечора слабшає, погода буде ясною.
- Грім в цей день - до безсніжної зими, східний вітер - до холодної.
У цей день влаштовують полювання на зайця. Заячина була і головним блюдом на столі в цей день. Також, прийнято веселитися, сумувати - не можна.
У цей день не можна:
- Витрачати багато коштів. До цього пункту відноситься їжа і різні матеріальні ресурси. Якщо в цей день вийде заощадити, Феофан принесе більше достатку і фінансового благополуччя.
- Скупитися. 12 жовтня потрібно допомагати тим, хто цього потребує. Тому слід відгукуватися на прохання, подавати милостиню, пригощати бездомних хлібом.
- Ображатися.