Повна назва свята 8 Марта - Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир. Це свято з'явилося на початку XX століття як день солідарності жінок у боротьбі за рівні права і емансипацію. Придумала його феміністка Клара Цеткін.
"Апостроф" розповідає цікаві факти про цю жінку
Клара Цеткін
Уже в юному віці Клара виділялася серед однолітків допитливістю і чіпкою пам'яттю: в 9 років дівчинка прочитала всього Гете і Шиллера і з задоволенням декламувала їхні вірші, а в 12 - на пам'ять цитувала уривки з "Історії французької революції" історика Томаса Карлейля.
Ще будучи студенткою Лейпцігської педагогічної гімназії, престижного навчального закладу, вона стала відвідувати таємні збори соціал-демократів, а в 1878 році вступила до лав Соціалістичної робочої партії, пізніше перейменованої в Соціал-демократичну партію Німеччини (СДПН). В цей же час вона познайомилася зі своїм майбутнім супутником життя - російським революціонером-емігрантом Осипом Цеткіним, разом з яким незабаром була змушена виїхати до Цюріха, рятуючись від гонінь за соціалістами.
Клара чудово грала в карти і одного разу вирішила підзаробити грошей в трактирі. Але чоловіки тільки її висміяли, заявивши, що бабське діло - народжувати дітей і доїти корів. На наступний день Клара Цеткін, переодягнена чоловіком, обіграла картярів на дуже велику на ті часи суму - 1200 рублів.
У 1882 році Цеткіни переселилися в Париж, де Осип і Клара продовжили займатися партійною діяльністю. На життя вони заробляли перекладами і публікаціями в соціал-демократичних газетах, хоча плата була мізерною. На момент смерті Осипа, який помер в 1889 році від туберкульозу, у них з Кларою було двоє синів.
Виснажена непосильною працею і горем, в свої 32 роки Клара Цеткін виглядала на всі 50.
Залишившись одна з двома дітьми на руках, без засобів до існування, Клара разом з синами повернулася до Німеччини, позичивши гроші на квиток у свого брата. Робота в газеті німецьких робітниць «Рівність» звела її з 18-річним художником Георгом Цунделя. Незважаючи на те, що Георг був удвічі її молодше вони одружилися.
Проти цього шлюбу виступали соратники по партії, в тому числі Август Бебель, який боявся, що через нерівний шлюб Клара в очах народу стане посміховиськом. Але Цеткін все своє життя поводилася так, як вважала за потрібне.
На цей раз Клара Цеткін прожила в шлюбі досить щасливо і довго: цілих двадцять років, поки одного разу Георг не оголосив, що йде від неї заради молодшої жінки. Убита горем, жінка всі свої сили віддала політичній боротьбі. Будучи жінкою до кінчиків нігтів, вона завжди засуджувала терор і криваві бійні.
На Міжнародній конференції жінок-соціалісток у Копенгагені в 1910 році за пропозицією Цеткін було прийнято рішення про святкування Міжнародного жіночого дня, пізніше приуроченого до річниці демонстрації робітниць нью-йоркських підприємств текстильної промисловості 8 березня 1857 року.
Близько ста учасниць з 17 країн підтримали ідею одноголосно.
У 1911 році його вперше відзначили в Німеччині, Австро-Угорщини, Данії і Швейцарії.
Раніше "Апостроф" назвав найкращі ідеї подарунків на 8 березня для мами, дружини, сестри, бабусі і колег.