Сувій Шапіри, стародавній манускрипт, вперше виявлений в 1883 році і визнаний фальшивим, може бути найстарішим відомим біблійним писанням.
До такого висновку прийшов ізраїльсько-американський вчений Ідан Дершовіц, який написав про це в своїй новій книзі, повідомляє Daily Mail.
Як відомо, торговець старожитностями з Єрусалиму Вільгельм Шапіра розповів світу про виявлення 15 фрагментів рукопису, які нібито були знайдені в печері недалеко від Мертвого моря.
Палео-івритський лист на шматках рукописи був майже нерозбірливим, але Шапіра стверджував, що це була "оригінальна" книга Второзаконня - можливо, навіть копія, що належить Мойсеєві.
У новій книзі вчений зазначив, що у нього є архівні, лінгвістичні і літературні свідчення, які підтверджують, що ці предмети були справжнім древнім артефактом.
За його словами, шматки рукописи відносяться до часу Першого Храму - ще в 957 році до нашої ери, що робить їх найстаршими відомими біблійними артефактами, коли-небудь виявленими.
Шапіра продав Британському музею 15 шкіряних смуг рукописів, які були знайдені в Ваді Муджиб недалеко від Мертвого моря.
Сума, за яку він продав їх музею, - 1 мільйон фунтів стерлінгів, але потім їх продали приватному колекціонеру за 25 фунтів стерлінгів.
Недавні дослідження поставили під сумнів твердження про підробку, припустивши, що вони не тільки справжні, а й можуть бути найстарішим біблійної рукописом, коли-небудь виявленим.
Нагадаємо, що в Єрусалимі (Ізраїль) знайшли стародавню печатку, яка належала пророку Ісаї.