RU  UA  EN

Вівторок, 26 листопада
  • НБУ:USD 41.10
  • НБУ:EUR 43.00
НБУ:USD  41.10
Суспільство

Новини

25 листопада

Всі новини

В Україні відзначають День пам'яті боїв за Дебальцеве: історія дня 18 лютого

У 2023 році вшановують пам’ять полеглих українських воїнів за місто Дебальцеве Донецької області. З 25 січня по 18 лютого 2015 року відбувалася гостра фаза кривавих боїв за місто. Вона включала в себе масовані артилерійські обстріли і перестрілки на малих відстанях, а також танкові битви.

Про події, які відбулися 18 лютого 2015 року, детально розповідає "Апостроф".

Читайте також: Україна згадує Героїв Небесної сотні: що сталося 18 лютого 2014 року

Що відбулося 18 лютого 2015 року

18 лютого 2015 року Верховний Головнокомандувач наказав скоординувати під керівництвом начальника Генштабу операцію з планового організованого виходу ЗСУ з Дебальцевого. Того ж дня понад 2,5 тисячі українських захисників залишили плацдарм. Деякі групи виходили ще декілька днів, але саме 18 лютого вважається завершенням боїв за Дебальцеве.

Що цьому передувало

За даними Генштабу ЗСУ, штурмували Дебальцеве кадрові російські військові - до восьми батальйонних тактичних груп та артилерійських дивізіонів ЗС РФ.

На початку лютого 2015 року біля Дебальцівського виступу знаходилося 4,7 тисячі українських воїнів та 500 бійців МВС, Нацгвардії та СБУ проти 19 тисяч російських окупантів. Загарбники мали перевагу у всьому важкому озброєнні: у танках – у три рази, в артилерії – у чотири рази.

7 лютого після безперестанних боїв ЗСУ покинули село Рідкодуб. 9 лютого ЗС РФ захопили село Логвинове, через яке проходить дорога з Дебальцевого на Бахмут, яка забезпечувала сили АТО. Через перекриття цієї дороги російські бойовики повідомили про повне оточення угрупування сил АТО в Дебальцевому.

Логвинове намагалися відбити сили 79-ї та 95-ї десантних бригад і Нацгвардії. Біля села пройшли танкові бої, але воно все одно залишилося окупованим ЗС РФ.

Коли встановили умовне перемир’я, рашисти перекинули під Дебальцеве додаткові сили. Посилилися обстріли опорних пунктів ЗСУ. У район Дебальцевського виступу стягнули понад 19 тисяч бойовиків. Їм протистояли у секторі "С" 13 тисяч українських героїв, з яких безпосередньо в районі Дебальцевого - близько 4 700 чоловік. Українські захисники завдали значних втрат противнику, тому окупанти відмовилися від подальшого наступу.

Враховуючи те, що підрозділи сил АТО на Дебальцевському напрямку успішно виконали всі визначені завдання о 13:00 18 лютого 2015 року, Верховний Головнокомандувач віддав наказ про вихід українських військ з міста. Через морози планувалося виходити як автошляхами, так і польовими дорогами за двома головними маршрутами невеликими колонами, які прикривали бойові броньовані машини та українська артилерія. Водночас організували відволікаючий маршрут з імітацією руху колон.

Втрати ЗСУ

За інформацією Генштабу ЗСУ, під час бойових дій у районі Дебальцевого з 15 січня по 18 лютого загинуло 110 українських воїнів, 270 - постраждали, сім потрапили у полон, 18 зникли безвісти.

Поки тривала оборона Дебальцевського виступу, загинуло 136 військовослужбовців, постраждало - 331. Також були значні втрати озброєння - окупанти знищили та було виведено з ладу близько 30% техніки.

За ведення бойових дій у районі Дебальцевого нагородили держнагородами України 379 українських героїв, серед яких 136 - посмертно. Відзнаки Міноборони та Генштабу ЗСУ отримали 450 воїнів.

Що було після завершення боїв за Дебальцеве

Після завершення відходу сили АТО зайняли нову лінію оборони в районі річки Луганка. Рашисти безуспішно атакували нові позиції ЗСУ. Активні бої продовжувалися до 21 лютого.

Після боїв за Дебальцеве на Донбасі знизилася активність бойових дій, а лінія фронту майже не змінювалася.

У червні 2015 року російські загарбники здійснили свій останній великий наступ для контролю районного центру Мар'їнка. Але завдяки злагодженим діям сил АТО, спробу відбили зі значними втратами для ЗС РФ. Після цього війна перейшла в стан позиційної боротьби.

Нагадаємо, що у Бахмуті Донецької області в бою загинув український військовий, офіцер 58-й ОМБр ім. гетьмана Івана Виговського Володимир Гунько, який у 2015 році вижив у боях за Дебальцеве.