RU  UA  EN

Неділя, 19 січня
  • НБУ:USD 42.05
  • НБУ:EUR 43.10
НБУ:USD  42.05
Суспільство

Новини

18 січня

Всі новини

Песах 2023: як відзначають і що заборонено на іудейське свято

На 14-й день весняного місяця нісан, що є першим місяцем біблійного року в єврейському календарі, який триває приблизно до березня-квітня за григоріанським обчисленням, євреї відзначають Песах. У 2023 році це свято випадає на період з вечора 5 квітня до ночі 13 квітня.

Як відзначають Песах та які заборони існують у цей день, розповідає "Апостроф".

Свято Песах має глибоке історичне коріння, пов'язане з історією виходу єврейського народу з Єгипту, а слово "Песах" походить від дієслова "пасах", що означає "минув". Свято присвячено історії виходу з Єгипту та старозавітної 10 страти.

Після того, як фараон відмовився на вимогу Мойсея звільнити євреїв, на нього та весь єгипетський народ обрушилися кари. Останньою з них стала смерть усіх первістків у кожній єгипетській сім'ї.

Перед тим, як Бог відправив кару на Єгипет, він наказав євреям зарізати ягнят і засмажити м'ясо, а кров'ю жертовних тварин позначити свої будинки. Це було необхідно, щоб ангел смерті "пройшов повз" єврейських будинків у ніч 14 нісана, коли відбувалася остання кара. Внаслідок цього всі первістки в будинках єгипетських сімей загинули, включаючи сина фараона, тоді як євреї були врятовані.

Читайте також: Коли православний та католицький Великдень у 2023 році: дати та головні заборони

Після цього фараон відпустив євреїв, і вони вирушили в дорогу у кількості 600 тисяч людей. Однак пізніше він передумав і послав за ними погоню. Євреї опинилися перед Червоним морем, але Бог знову виявив своє втручання та розступив води, щоб вони могли перейти на інший берег. Коли єгипетяни спробували їх переслідувати, води зімкнулися і втопили всіх переслідувачів.

Таким чином, Песах є святом, що символізує порятунок та звільнення від поневолення та тиранії ізраїльтян.

В Ізраїлі Песах відзначається не одним днем, як у православній версії, а триває цілий тиждень. При цьому перший та останній дні вважаються офіційними вихідними. В інших країнах, де мешкає єврейська діаспора, святкування продовжується ще на додаткову добу.

Увечері 14 нісана, усю сім'ю збирають за великим столом для трапези. На цьому святковому столі також можуть бути бідні та знайомі, які з якихось причин не можуть відзначити свято зі своїми родичами.

Особливе місце на столі займають прісні хлібці маца, гірка зелень (як символ гіркоти єгипетського рабства) та харосет (страва з тертих яблук, горіхів та фініків) – що символізує глину, з якої євреї під час рабства в Єгипті робили цеглу.

Після цих страв у традиційній святковій кухні також подають фаршировану рибу. Цього вечора заведено пити вино і залишати один келих недоторканим на знак поваги до пророка. Всі, хто зібрався, читають молитви й розмовляють на різні теми. П'ять наступних днів вважаються будніми, після чого настає Песах, який є вихідним днем. Віруючим заборонено їсти хліб із дріжджами, пити алкоголь на основі солоду та вживати продукти на заквасці протягом усього тижня, щоб згадати про юдейський народ, який утік із Єгипту.

Раніше ми писали, що Українська Греко-Католицька Церква перейде на новий календар з 1 вересня поточного року.

  • Вас також може зацікавити:

Коли святкують Великдень 2023 у Польщі: дата та традиції

Додатковий вихідний скасували: як українці відпочиватимуть у квітні 2023 року

Ви цього могли не знати: 10 найцікавіших фактів про Великдень