Український уряд в рамках реалізації реформи середньої освіти планує закрити низку шкіл у населених пунктах до вересня 2026 року
Про це розповіли у Центрі громадського моніторингу та контролю.
Читайте також: У Києві під час навчання у школі обвалилась стеля: відео
Там зазначили, що така доля спіткає навчальні заклади, де освіту здобувають менше 60 дітей. Школярі будуть переведені в опорні заклади, що розташовані в більших населених пунктах.
Цьогоріч школами опікуються органи місцевого самоврядування громад, де розташовані. При цьому фінансування здійснюється за кошт освітньої субвенції з держбюджету.
"З 1 вересня 2025 року Уряд не фінансуватиме зарплати вчителів у школах, де навчаються менш як 45 учнів, а з 1 вересня 2026 року – тих, де менше 60 дітей. Утім, це рішення не стосується початкових шкіл, а діятиме тільки на рівні 5 – 11 класів", – розповіли у Центрі.
Громади зможуть вибрати: фінансувати середні та старші класи за власні кошти, або закрити й організувати навчання учнів в опорних закладах.
Зокрема, у Харківській області малочисельна кожна п'ята школа.
"У Міністерстві освіти і науки пояснюють таке рішення кількома факторами. Через неможливість сформувати повні класи сільські школи створюють з’єднані класи, або ж переводять дітей на індивідуальне навчання. Внаслідок цього діти не мають належного рівня взаємодії один з одним, не навчаються одне в одного і не бачать прикладів для наслідування. Зазвичай у школах з малою кількістю учнів бракує і вчителів, тож існує практика викладання вчителями непрофільних предметів", – повідомили освітяни.
Колишній очільник Укрцентру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук зазначив, що увага до сільської школи, якої особливо й не було, зараз впала до мінімуму. Ніхто в державі цим не переймався, а з децентралізацією - було поставлено хрест.
"Сьогодні ситуацію із сільською школою доведено до повного абсурду. Тому, мабуть, іншого виходу, ніж масове закриття таких шкіл, уже нема", - додав він.
Раніше ми розповідали про шкільну моду 2024.
- Вас також може зацікавити:
Помер під час гри за комп’ютером: під Одесою знайшли тіло школяра
Не варто забирати гаджет: як відволікти дитину від сидіння у смартфоні