21 листопада у Києві після операції та 12 днів у комі помер 46-річний Олександр Гашпар - відомий у Чернігові активіст та волонтер.
Про смерть повідомила "Суспільному" його дружина Леся Клейменова.
У Національному інституті серцево-судинної хірургії імені М. М. Амосова Олександру робили операцію на серці.
"Після лептоспірозу пішло ускладнення на серце... Йому зробили пересадку клапана серця, він тримався 20 днів, і сьогодні вночі помер", — розповіла дружина.
Олександр хворів на ниркову недостатність. На лептоспіроз захворів у серпні 2024 року. У нього був менінгіт та ураження печінки.
Гашпар навчався у Чернігові у школі №33, а потім у колегіумі №11. Закінчив Національний університет "Чернігівська політехніка" за спеціальністю "Право". Працював юристом.
Як активіст висвітлював діяльність і рішення Чернігівської міської ради та її посадовців. Неодноразово судився з органами влади з приводу рішень, які вважав незаконними. Писав про корупційні схеми у Чернігові. Був одним із захисників від забодуви Ялівщини - історичної місцевості у північно-східній частині Чернігова.
Був помічником депутата Чернігівської міської ради Вадима Соколюка та депутатки Марини Семененко. Певний час працював у офісі "Самопомочі".
У вільний час Олександр грав у "Квіз".
"Мені випала нагода бути знайомою з тобою, мала честь деякий час грати в одній команді. Багато твоїх "опонентів" навіть не знали наскільки ти розумний, освічений, начитаний, і насправді добрий. До останнього ми вірили в те, що ти знову покладеш на лопатки цю пані з косою, але нажаль.... Спочивай з миром, Олександр Гашпар, вічна і світла пам'ять Тобі", - написала його знайома Ольга Латенко.
"Для мене він був першим номером у топ-списку громадян міста Чернігова... Були часи, коли Сашко один виходив боротися з топ-корупцією, не тільки займався розслідуваннями, а й доводив справи до суду. Він вигравав суди і можна тільки здогадуватися, як корупціонери його "любили"... Останній суд, на якому був присутнім Олександр, стосувався порятунку лісопарку Ялівщина від злочинноі забудови, яку дозволила Чернігівська міська Рада. Позиція в Олександра була якась державницька, безкомпромісна і рішуча", - написала у Facebook Тана Опко.
Журналіст Сергій Костеж розповів, що Гашпар багатьом людям допоміг у 2022 році:
"Здавалося, що ти з будь-якої халепи вийдеш живий. Ти стільки разів допоміг стільком людям під час облоги Чернігова, ризикуючи життям прямо під обстрілами, при цьому твоє здоров'я було в такому стані, що не кожен би зміг вижити і в мирному місті...
Я пригадую, як тоді, в березні 2022, ми шукали варіанти, як вивезти тебе з Че, бо для тебе лік йшов на дні, а ти все одно не хотів, і вирушав на вулицю допомагати тим, кому треба було піднести ліки, чи їжу, чи воду.
Востаннє ми бачилися кілька місяців тому біля твого зруйнованого будинку, який розбомбила (в прямому сенсі) rusnia в березні 2022-го. Ми говорили про дуже примарні перспективи відновлення чи бодай компенсацій, а ти не парився, сміявся і потягував айкос".