У селі Космач на Прикарпатті виникли суперечки через перенесення дати Різдва. Найчисельніша парафія відмовилась переходити на новий стиль та продовжує відзначати свята за старим стилем.
Про це йдеться у сюжеті від "Hromadske".
Зазначається, що після переходу ПЦУ на новоюліанський календар у селі Космач відзначають два Різдва. Більшість парафій святкують і колядують уже з 25 грудня. Проте парафіяни найчисельнішої у селі парафії храму святих Петра і Павла відмовилася переходити на новоюліанський календар та продовжують відзначати свята за старим стилем.
"Епіфаній має приїхати сюди, я б йому таке… Хай він поверне свята на місце і не змінює нам релігію. Це не стосується москви, москва і так не релігійна", — обурюється жителька Космача Анна.
Журналістка Мар'яна П'єцух нагадує, що старовинна церква Петра і Павла має 120 років. До радянської окупації вона була греко-католицькою, але після заборони УГКЦ перейшла до православ'я. Після здобуття незалежності приєдналася до УАПЦ, а тепер належить ПЦУ.
У 1990-х роках греко-католики претендували на храм, проте це призвело до міжконфесійного конфлікту в громаді. УГКЦ збудувала нову велику церкву, неподалік старої.
"Село знову розділилось цього разу у датах відзначення релігійних свят. Православна громада вирішила наразі не переходити на новоюліанський календар, попри рішення архієрейського собору ПЦУ, до якої громада належить. Тож у Космачі другий рік поспіль відзначають два Різдва", - розповідає журналістка.
"У нас уже два Різдва. Я обидва буду святкувати", – поділився місцевий житель Василь.
"Народ приймав рішення були збори біля церкви. І голосування. Проголосували, що сьомого, та і все", - зазначив інший місцевий мешканець.
Разом з цим краєзнавець Василь Кравчук зізнається, що чимало православних Космача таки не проти переходу на новий стиль.
"Але є пару впертих, є там жінки у нас такі. Вони там керують", – розповідає Кравчук, який є прихожанином православної громади, а його дружина – греко-католицької.
Читайте також в "Апострофі" про те, що у ПЦУ розкрили цікавий феномен, як у культовому творі "Дюна" з’явилася Українська Січ.