Україна створила змішану медичну комісію для перевірки стану здоров’я військовополонених згідно з положеннями Женевської конвенції. Однак РФ не затверджує нейтральних кандидатів, оскільки рішення змішаної медкомісії є обов'язковим до виконання.
Про це розповіла координаторка груп родин військовополонених та зниклих безвісти організації "Медійна ініціатива за права людини" Олена Бєлячкова, повідомляє "Укрінформ".
За її словами, створення таких медкомісій під час збройного конфлікту дозволяє Женевська конвенція.
"Ця комісія передбачає наявність лікаря країни, яка утримує в полоні, і двох нейтральних лікарів. В ідеалі це має бути хірург і терапевт. Таких лікарів повинна погодити Росія і надати допуск до місць утримання військовополонених. Але цього не відбувається, відповідно, комісія не може запрацювати", – зауважила Бєлячкова.
До того ж додала, що за Женевською конвенцією може під'єднатися і активно впливати на країну, яка утримує полонених, держава-покровителька, яку мають узгодити обидві сторони воєнного конфлікту.
"Тобто, якщо Україна пропонує якусь нейтральну державу, відповідно, РФ для того, щоб ця держава стала покровителькою, повинна її погодити. І тут ми все-таки сподіваємося, що цей механізм спрацює, бо у держави-покровительки є чимало можливостей і функцій для того, щоб покращити ситуацію щодо тих, кого утримує Росія, їхнього стану здоров'я, судових процесів, на які представники держави-покровительки можуть потрапляти. Наша задача – змусити знайти ті механізми, які хоча б збережуть життя і частково хоча б якесь здоров'я полонених українців", – наголосила правозахисниця.
Раніше "Апостроф" писав, що 15 січня між Україною та Росією відбувся черговий обмін полоненими. Серед 25 звільнених українців - захисники Маріуполя й "Азовсталі", а також Харківщини, Донеччини, Запоріжжя, Херсонщини.